Ponad 1,7 tys. firm brało udział w fikcyjnym obrocie elektroniką. Straty mogą sięgać 1,5 mld zł

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Fikcyjny obrót elektroniką. Skarb Państwa mógł stracić na tym ponad 1,5 miliarda złotych
Fikcyjny obrót elektroniką. Skarb Państwa mógł stracić na tym ponad 1,5 miliarda złotych Flickr/Mariusz Chilmon
Kolejnych 10 osób zostało zatrzymanych przez służby w śledztwie dotyczącym grupy wyłudzającej podatek VAT na fikcyjnym obrocie sprzętem elektronicznym. W procederze tym uczestniczyło ponad 1,7 tys. firm. Skarb Państwa mógł stracić na tym ponad 1,5 miliarda złotych.

Afera z fikcyjnym obrotem elektroniką. Zmasowana akcja CBŚP i KAS

Zatrzymania przeprowadzili policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami mazowieckiej KAS pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Według ustaleń śledczych grupa działała w branży elektronicznej od 2014 roku do grudnia 2018 roku w całym kraju, jak również poza granicami Polski. "W proceder zaangażowanych było ok. 1700 firm z branży elektronicznej. Prawie 500 z nich było zarejestrowanych za granicą" - wyjaśniła rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

- Fikcyjne podmioty wystawiały faktury VAT, dokumentujące rzekomy obrót sprzętem RTV i AGD. Spółki wykazywały je w deklaracjach podatkowych i w ten sposób zaniżały wartość należnego podatku - podała Pasieczyńska.

Były to głównie telewizory, karty pamięci, telefony komórkowe i tablety, które podlegały kilkukrotnemu, pozornemu obrotowi przez zaangażowane spółki. Następnie sprzęt z wykorzystaniem innego systemu karuzeli podatkowej ostatecznie trafiał do faktycznej dystrybucji i rąk użytkowników. W ten sposób fikcyjny obrót elektroniką swobodnie się rozwijał.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała PAP, że w śledztwie do tej pory występowało 120 podejrzanych.

- W minionym tygodniu w Warszawie, Wrocławiu i Bydgoszczy oraz w innych miejscowościach w woj. mazowieckim i woj. kujawsko-pomorskim, funkcjonariusze CBŚP i KAS przeprowadzili akcję, podczas której zatrzymali kolejnych 10 osób - poinformowała policjantka.

Materiał dowodowy w sprawie "afery elektronicznej"

- W trakcie przeszukań 30 miejsc zamieszkania podejrzanych oraz siedzib podmiotów gospodarczych, funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci. Stanowi to obecnie materiał dowodowy w sprawie - zaznaczyła podinsp. Jurkiewicz.

Rzeczniczka CBŚP wskazała, że w jednym z mieszkań w Warszawie funkcjonariusze odkryli profesjonalną uprawę grzybów halucynogennych, w różnym stadium ich rozwoju oraz wysuszone już grzybki. - W tym samym lokalu ujawniono również środki psychotropowe w postaci marihuany - dodała.

Zatrzymani w sprawie fikcyjnego obrotu elektroniką zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Rzecznik tej prokuratury prok. Marcin Saduś przekazał, że były to ósme, masowe zatrzymania w tej sprawie. - Jak szacują śledczy z Wydziału II do Spraw Przestępczości Finansowo-Skarbowej Prokuratury Regionalnej działania sprawców naraziły Skarb Państwa na uszczuplenia podatkowe w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 1,5 miliarda złotych - podkreślił.

Co grozi zatrzymanym? Są już pierwsze zarzuty

Podał, że zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniania oszustw oraz przestępstw karno-skarbowych. "Po wykonanych przez prokuratora czynnościach sąd – uwzględniając wniosek prokuratora - zastosował wobec jednego z kluczowych podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Wobec pozostałych dziewięciu osób, których rola w procederze nie była tak istotna, zastosowano środki o charakterze wolnościowym" - wyjaśnił.

- W trakcie przeprowadzonych czynności dokonano zabezpieczenia na mieniu podejrzanych o łącznej wartości kilku milionów złotych, na które składają się nie tylko nieruchomości, ale także pieniądze - dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Za zarzucane czyny może grozić do 10 lat więzienia.

od 16 lat

wu

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl