Poseł Kacper Płażyński chce śledztwa dotyczącego firm związanych z niemieckim koncernem BASF. Chodzi o łamanie sankcji nałożonych na Rosję

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Konferencja prasowa Kacpra Płażyńskiego w biurze Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku
Konferencja prasowa Kacpra Płażyńskiego w biurze Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku Przemysław Świderski
"Niemieckie media podają, że firma Wintershall Dea, której większościowym udziałowcem jest koncern BASF, dostarczała Rosji półprodukty do wytwarzania paliwa lotniczego, dzięki czemu rosyjskie lotnictwo mogło atakować m.in. obiekty cywilne na Ukrainie" - pisze poseł na Sejm RP, Kacper Płażyński. Parlamentarzysta uważa, że sprawą powinna się zająć Krajowa Administracja Skarbowa.

W Polsce działają co najmniej dwie spółki należące do koncernu BASF - czytamy dalej w liście posła Płażyńskiego. - W związku z powyższym zwracam się z wnioskiem o przeprowadzenie przez Krajową Administracje Skarbową, jako instytucję do tego uprawnioną, działań zmierzających do ustalenia, czy operujące na terenie Polski podmioty należące i związane z BASF naruszały przepisy dotyczące sankcji nałożonych na Rosję w związku z napaścią na Ukrainę lub współdziałały z podmiotami te sankcje łamiącymi - dodał.

Poseł Kacper Płażyński podczas konferencji podkreślił, że nie ma zgody na jakąkolwiek pomoc Rosji w dokonywaniu ich zbrodni na Ukrainę. Przypomniał również o interesach i działaniach firmy IG Farben spokrewnionej z BASFEM, która produkowała m.in. cyklon B. Dwie spółki-córki BASFU znajdują się również w Polsce.

- Znacie historię BASFU? Ta siła, ta wielkość tej firmy nie wzięła się znikąd. Wzięła się między innymi ze zbrodni wojennych, bo była to część konsorcjum IG Farben, które wykorzystywało przymusowych pracowników z obozu śmierci z Auschwitz - mówił poseł Kacper Płażyński na konferencji prasowej w Gdańsku. - To była spółka która produkowała cyklon B, potem prezes tej spółki zasiadał w zarządzie BASFU - dodał.

- Dlaczego o tym wspominam? Dlatego, że historia lubi zataczać koło. Mam tutaj na myśli "krwawe pieniądze", tak jak wtedy przed i w trakcie II wojny światowej władze BASFU zakładały, że działają w pełni legalnie - tłumaczył Kacper Płażyński, poseł na Sejm RP. - Tak dzisiaj sprzedając komponenty do paliwa lotniczego w Rosji, a więc wspierając rosyjskie lotnictwo, które po prostu dokonuje aktów terrorystycznych, morduje kobiety i dzieci, nie patrząc na to, że atakują miejsca cywilne i dokonują ludobójstwa.

Poseł Płażyński zaapelował do Bartosza Zbaraszczuka, Szefa Krajowej Administracji Skarbowej:

- Zwracam się do szefa KAS, który prowadzi nadzór nad stosowaniem się do sankcji na Rosję i Białoruś i ma realne narzędzia, aby nałożyć 20 mln zł kar na spółki, które te sankcje łamią. Zwracam się do niego, ponieważ na naszym rynku działają dwie spółki-córki BASFU - dodał Płażyński.

- Jestem przekonany, że Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadzi tutaj rzetelne śledztwo i będziemy mieć pewność, czy ta sytuacja miała szansę się wydarzyć czy też nie, ale też mam nadzieję nasi koledzy z Niemiec zwrócą na to uwagę i więcej do takiej sytuacji nie dopuszczą - mówił Kacper Płażyński.

CZYTAJ TAKŻE:
Obalili pomnik księdza Henryka Jankowskiego oskarżanego o pedofilię. Sąd ich uniewinnił

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl