Poszli na grzyby, znaleźli miecze sprzed 3 tysięcy lat [WIDEO]

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
To świeża sensacja archeologiczna. Pochwalił się nią Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, którego odziałem jest skansen Karpacka Troja w podjasielskiej Trzcinicy.

To właśnie do skansenu młodzi ludzie przynieśli swoje znalezisko. Michał Marek i Jakub Marchewka odkryli je w ostatnią niedzielę, podczas wycieczki na grzyby.

- To jedno z najbardziej niezwykłych odkryć, jakie miały miejsce na południu Polski w ostatnich latach - podkreśla Paweł Madej, archeolog, kierownik Karpackiej Troi.

Na wzniesieniu, przy leśnej drodze, rozjeżdżonej kołami traktorów, natknęli się na wystający z ziemi ciemnozielony przedmiot. Okazał się zdobioną głowicą miecza. Była to część skarbu, który znaleźli. W sumie ziemia kryła cztery takie miecze.

Młodzi jaślanie zeszli z gór. Ze znaleziskiem pojechali do Trzcinicy. Jak mówią, zdawali sobie sprawę z tego, że to, co wydobyli z ziemi, może przedstawiać dużą historyczną wartość, dlatego jak najszybciej chcieli przekazać miecze w ręce profesjonalistów. Ich przypuszczenia się potwierdziły. Co więcej, nie sądzili, że mają do czynienia z aż tak unikatowym skarbem.

- Dokonali rzadkiego odkrycia - mówi Jan Gancarski. - To wyjątkowy na ziemiach polskich skarb mieczy z brązu. Dla porównania trzeba podkreślić, że z terenów dawnej Galicji znane są tylko dwa okazy tego rodzaju zabytków, które zostały odkryte jeszcze w XIX wieku.

Miecze liczą sobie ok. 3 tysiące lat. Przetrwały w bardzo dobrym stanie. - Nawet dziś są ostre jak brzytwy - uśmiecha się dyrektor Gancarski.

Różnią się konstrukcyjnie. Trzy z nich mają pięknie zachowane rękojeści. - Należą do grupy mieczy z pełnymi rękojeściami, tzw. typu liptowskiego - tłumaczy Paweł Madej.

Nazwa pochodzi od znalezisk na terenie słowackiego Liptowa, regionu znajdującego się po południowej stronie Tatr. - Są to typy mieczy występujące w Europie środkowej w epoce brązu. Charakteryzują się pięknie zdobionymi zakończeniami w kształcie tarczki z guzkiem. Inną cechą tego typu mieczy są trzy taśmowate zgrubienia na rękojeści i wykonany w kształcie dzwonu jelec - opisuje Madej.

To właśnie charakterystyczny wygląd tej broni pozwolił archeologom na precyzyjne datowanie znaleziska - na lata pomiędzy 1200 a 1050 p.n.Ch.

Więcej w dzisiejszym papierowym wydaniu Nowin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poszli na grzyby, znaleźli miecze sprzed 3 tysięcy lat [WIDEO] - Nowiny

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Peter

Z pewną taką nieśmiałością....... Jakie grzyby zbiera się na wiosnę ??? Bo ja też GRZYBIARZ.... :)

n
nauczyciel
W dniu 02.06.2016 o 08:40, ten on napisał:

Mamy rządy PiS-u wiec tak teraz oznacza sie skrót "przed naszą erą" czyli "przed narodzinami Chrystusa" hahahaha

Już w szkole podstawowej w klasie V na historii uczy się że od narodzenia Chrystusa liczony jest okres czasu tzw." nasza era". Więc poprawna nazwa jest właśnie taka jak zostało napisane. Więc Twój wpis świadczy że nie chodziłeś do szkoły. ( może do specjalnej?)

m
mark

Zbierali trufle ;)

D
Dobruszka

Fajnie byłoby coś takiego odnaleźć.

B
Basia
W dniu 02.06.2016 o 08:08, Darful napisał:

Przekazali muzeum i nic nie będą z tego mieli,poza satysfakcją...

Należy się 10% wartości znaleźnego, takie nagrody są często przyznawane.

d
donald kaczynski
Co qurwa z detektorem metali na grzyby?Ale jaja
a
abc
W internecie można przecież obczaić,ile jest warte takie znalezisko.Potem tylko na odpowiednich stronach zamieszcza się anons o chęci zbycia takiego miecza za odpowiednią cenę.Chętni zawsze się znajdą,szybciej nawet na portalach zagranicznych.Potem tylko spotkanie transakcyjne i wymiana miecza na gotówkę.I po sprawie.Ewentualnie jeden można by oddac do muzeum a resztę spożytkować dyskretnie na własne cele.Nie ma ludzi cierpiących na nadmiar gotówki,za to tych,którzy narzekaja na jej brak są całe zastępy.
R
R
na grzyby ale nie do obiadu
c
ciekawe
poszli na grzyby na początku czerwca???
j
janeczek

Ale w naszym biednym kraju obrodziło. Wystarczy iść na spacer z dziewczyną, wybrać się do lasu na grzyby lub przeganiać niedźwiedzie i dziki bo sasiadowi wchodzą w szkode a tu pod drzewem garniec z monetami rzymskimi- same unikaty, złote branzolety, ozdoby przedpotopowe, miecze, kordziki, sztaby ze 'złotego pociągu' co to był a go nie ma. Żyć nie umierać

Z
Zainteresowany

A jakie to grzyby zbiera się o tej porze roku?

a
asss

przecież to wałek z kultywatora z PGR-u

s
szczypta_dziekciu

Panowie nie podali jaki mają sprzęt do szukania " grzybów "   At-pro, ace  czy rutus ??

t
ten on
W dniu 02.06.2016 o 07:32, Hmm napisał:

Co oznacza skrót "p.n.Ch"?

Mamy rządy PiS-u wiec tak teraz oznacza sie skrót "przed naszą erą" czyli "przed narodzinami Chrystusa" hahahaha

s
spokojny
Jak znajdziesz na swoim polu czy terenie staroć, to zakop towar z powrotem jak najgłębiej i pilnie strzeż tej tajemnicy, bo jak ci archeolodzy zabytek z podwórka zrobią to nawet u siebie do kibla nie przejdziesz swobodnie. A powinni wypłacać legalnie kasę o wartości aukcyjnej znaleziska, wtedy byłaby inna rozmowa i nasze muzea zapełniłyby się wspaniałymi zbiorami a tak mówię spokojnie: wała.
Wróć na i.pl Portal i.pl