56 ofiar śmiertelnych, 40 tysięcy mieszkańców bez dachu nad głową i 140 tys. ewakuowanych. 86 miast i 875 wsi zalanych i zniszczonych. Tysiące utopionych zwierząt. Klęska. Od "powodzi tysiąclecia" minęło 17 lat, ale wielu powodzian wciąż nie otrząsnęło się z traumy roku 1997.
A wszystko zaczęło się 3 lipca od rekordowych opadów deszczu na południu Polski. Jako jedno z pierwszych miast pod wodą znalazł się Racibórz. Odra wystąpiła z koryta i wdarła się do Raciborza dokładnie 8 lipca, wyrządzając tu olbrzymie straty, z którymi walczono przez następne lata. Pod wodą było już wtedy Kłodzko, zalane przez Nysę. Olbrzymie straty woda wyrządziła w Bieruniu, częściowo zalana została Częstochowa. W tym samym czasie wylały rzeki w województwach tarnowskim i nowosądeckim. Jakimś cudem podczas uderzenia fali na Wiśle wytrzymały wały pod Wawelem w Krakowie. Powódź ogarnęła całą Polskę.
Pamiętacie "powódź tysiąclecia" w 1997 roku? Opiszcie swe wspomnienia w komentarzach. A może posiadacie zdjęcia? Przyślijcie na adres [email protected] (wraz z krótkim opisem), a umieścimy je w galerii.
KATASTROFA SAMOLOTU POD CZĘSTOCHOWĄ: OPINIA EKSPERTA, ŚWIADKOWIE, RELACJA
*Kobieca strona Mundialu 2014 jest najciekawsza SPRAWDŹ
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop
*Jakie imię dla dziecka? Zobacz Księgę Imion Męskich i Żeńskich i wybierz
*Dawniej Dom Prasy, dzisiaj Biuro Obsługi Mieszkańców Katowic ZDJĘCIA