Ulewne deszcze znów dały się we znaki w województwie śląskim. W wielu miejscowościach to już powódź. Woda zalewa nie tylko drogi, łąki i lasy. Podchodzi pod domy.
W związku z opadami i miejscami silnym wiatrem strażacy w środę, 14 października, 377 razy wyjeżdżali interweniować (stan na godz. 21). Od wtorku, 13 października - łącznie ponad 700 razy. W działania zaangażowanych było ok. 700 zastępów PSP i OSP.
Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia
Przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe na rzekach województwa śląskiego, na godz. 07:00
- •Zlewnia Odry – 4 stany ostrzegawcze, 4 stany alarmowe,
- •Zlewnia Wisły – 13 stanów ostrzegawczych, 7 stanów alarmowych,
- •Zlewnia Warty – 1 stan ostrzegawczy.
Od godz. 00:00 dn. 13.10.2020 r. do godz. 06:00 dn. 14.10.2020 r., w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, straż pożarna odnotowała 332 interwencje, w tym: 34 interwencje związane z silnymi wiatrami i 279 interwencji związanych z opadami deszczu. Najwięcej w powiecie: cieszyńskim – 37, bielskim – 33, wodzisławskim - 28.
W powiecie pszczyńskim, w Gminie Miedźna, w Woli zamknięta ul. Starorzeczna (droga powiatowa).
Na terenie gminy Czechowice-Dziedzice z powodu wylania potoku Młynówka w miejscowości Ligota zamknięto ulice: Długa i Rolników.
- Najwięcej interwencji odnotowano w środę w powiatach: raciborskim, wodzisławskim, gliwickim, rybnickim i cieszyńskim - wymienia mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka prasowa Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. - Strażacy wzywani byli najczęściej do wypompowywania wody z zalanych piwnic, posesji i dróg. Budowania i umacniania wałów, udrażniania studzienek i przepustów wodnych oraz usuwania przewróconych przez wiatr drzew.
Umacnianie wałów. W Przyszowicach ewakuowano zwierzęta z gospodarstw
W Wodzisławiu Śląskim przy trzech posesjach na ul. Chrobrego postawiono rękawy przeciwpowodziowe mające zabezpieczyć budynki mieszkalne przed napływem wody z rzeki Leśnicy. W Przyszowicach w pow. gliwickim podtopiony został odcinek ul. Brzeg w pobliżu jednej z posesji. Strażacy na długości 4 metrów zbudowali wał z worków, który później umacniano przed napływającą Jasienicą. W środę ze względu na zagrożenie podtopieniem podjęto także decyzję o ewakuacji zwierząt z pobliskiego gospodarstwa.
Z kolei w Grzegorzowicach na ul. Odrzańskiej w pow. raciborskim rozstawiono zapory szandorowe w przerwie wału na jezdni prowadzącej do przeprawy promowej.
Musisz to wiedzieć
Przekroczone stany rzek. Najwięcej na Odrze
Ulewne deszcze w 12 miejscach doprowadziły do przekroczenia stanów ostrzegawczych rzek. W 11 stacjach wody przekroczyły stany alarmowe. Taka sytuacja ma miejsce m.in. na Odrze, Wiśle, Brynicy, Pszczynce czy Psinie.
Wysoki poziom Odry, powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, odnotowano dzisiaj w kilku punktach pomiarowych - w Chałupkach, Krzyżanowicach, Olzie i Raciborzu-Miedoni.
Największe wezbranie na Odrze spodziewane jest dziś, 14 października, o północy. Przekroczy 1 210 m sześc. na sekundę, a to oznacza, że prawdopodobnie w całości zostanie uruchomiony zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny.
Mieszkańcom Raciborza raczej nic nie grozi. Gorzej wygląda sytuacja w małych miejscowościach, jak Krzyżanowice. W samym Raciborzu Odra zalała plażę miejską na Bulwarach Odry.
W czwartek znów deszcze, miejscami przejaśnienia
W czwartek, 15 października, nadal będzie padać. Szczęśliwie synoptycy prognozują dużo mniejsze sumy opadów i słabsze porywy wiatru. Miejscami zacznie się przejaśniać. Niemniej przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych będą się jeszcze utrzymywały, w związku ze spływem wód opadowych górnych części zlewni, ale sytuacja ma zacząć się stabilizować.
Nie przeocz
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
