Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z PAP zapewnił, że uczniowie 1 września wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach. Ocenił, że "musiałoby wydarzyć się coś nieprzewidzianego", aby rządzący wprowadzili jednak tryb hybrydowy lub zdalny.
- Przyznam, że na początku wakacji przygotowywaliśmy się z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem na różne scenariusze. Jednak na początku sierpnia z premierem założyliśmy, że najbardziej pewnym scenariuszem jest powrót dzieci do szkoły - zaznaczył Niedzielski.
Przekazał także, że w szkołach prowadzona będzie akcja informacyjna dotycząca szczepień. - Później skierujemy do placówek mobilne punkty podawania preparatów – dodał.
Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że szczepienia oczywiście będą dobrowolne. Co więcej, to dyrektor będzie udzielał niezbędnej zgody na uruchomienie takiego punktu, po zasięgnięciu opinii rodziców. - Mam nadzieję, że ta akcja szczepień odbędzie się w trzecim tygodniu września - mówił.
Jak wyglądają szczepienia nastolatków?
Według danych z czwartku w grupie wiekowej 12-17 lat wykonano 1,3 miliona szczepień.
Jednak po zapytaniu przez posłankę KO Katarzynę Lubnauer profil Szczepimy Się prowadzony przez Centrum Informacyjne Rządu udostępnił procent zaszczepionych w każdym roczniku:
- 17 lat - 40%
- 16 lat - 36%
- 15 lat - 32%
- 14 lat - 27%
- 13 lat - 23%
- 12 lat - 12%
„Opierajmy decyzje na faktach a nie manipulacjach”
W środę późnym wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski wystosował list do dyrektorów szkół, pedagogów oraz rodziców w sprawie szczepień przeciw koronawirusowi wśród nieletnich uczniów w wieku od 12. do 15. roku życia.
„Fakty w sprawie szczepień dzieci między 12 a 15 rokiem życia zebrane w liście skierowanym do dyrektorów szkół, pedagogów i rodziców. Opierajmy decyzje na faktach a nie manipulacjach” – napisał na Twiietrze.
Już na początku listu Niedzielski zaznaczył, że pisze go po to, by „przedstawić pełną informację na temat prowadzonych w Polsce szczepień przeciw COVID-19
„Szczególnie kieruję ten list do tych, którzy z różnych względów obawiają się szczepień i odbierają sprzeczne, czasem wykluczające się, doniesienia medialne, czy też opinie kierowane przez różne środowiska i organizacje” – przekazał.
Minister stwierdził, że „szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych, stanowiący najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie”.
Wytłumaczył także, że wszystkie szczepionki, które są dostępne w Polsce pozytywnie przeszły unijna procedurę dopuszczenia do obrotu decyzją Komisji Europejskiej. Także zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Agencję Leków. Tym samym nie można mówi, że są eksperymentem medycznym.
Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson: która szczepionka jes...
Rygorystyczne zasady badań
Niedzielski podkreślił, że „szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak inne produkty lecznicze.”
Odniósł się także do zarzutu mówiącego, że zbyt szybko wprowadzono szczepionki przeciw COVID-19 na rynek pisząc, że „kierując się koniecznością pilnej walki ze światową pandemią i koniecznością ochrony zdrowia oraz życia ludzkiego procedury rejestracyjne szczepionek zostały skrócone, ale wszystkie badania wykonano w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa, podobnie jak to się dzieje w przypadku innych szczepionek”.
„Nie pominięto żadnego wymaganego etapu badań ani kontroli. Wszystkie badania laboratoryjne, zarówno niekliniczne na zwierzętach, jak i kliniczne na ludziach zostały przeprowadzone zgodnie z najbardziej rygorystycznymi zasadami, standardami i kryteriami etycznymi” – zaznaczył szef resortu zdrowia.
Niedzielski przypomniał, że wszystkie informacje dotyczące charakterystyki poszczególnych szczepionek znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Szczepienie nastolatków
Minister zdrowia przypomniał, że w grupie wiekowej od 12. do 15. roku życia stosowane są szczepionki dwóch firm: Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech oraz Spikevax firmy Moderna.
Dodatkowo polityk przytoczył szczegóły dotyczące skuteczności w tej grupie wiekowej oraz badań, jakie zostały przeprowadzone przed dopuszczeniem ich do stosowania. A także podkreślił, że „bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, są cały czas ściśle monitorowane”.
Do najczęściej występujących działań niepożądanych u młodzieży był: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze, gorączka.
Czwarta fala koronawirusa w Polsce. Rząd ma plan awaryjny. T...
