Powrót do szkół we wrześniu. Jasne stanowisko Dariusza Piontkowskiego ministra edukacji narodowej

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Powrót do szkół we wrześniu. Są wstępne ustalenia MEN i GIS
Powrót do szkół we wrześniu. Są wstępne ustalenia MEN i GIS Karolina Misztal
Nowy rok szkolny zacznie się w szkołach, a nie online, jednoznacznie 5 sierpnia zapowiedział minister edukacji narodowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowują wytyczne odnośnie zasad na jakich uczniowie mają wrócić we wrześniu do szkół. Wstępne ustalenia mówią o braku konieczności noszenia maseczek i rękawiczek przez uczniów w czasie lekcji. Nie będzie także pojedynczych ławek, czy obowiązku masowego mierzenia temperatury.

Dariusz Pionkowski rozwiał dziś, 5 sierpnia wszelkie wątpliwości, zapowiadając, że 1 września nauczyciele z uczniami spotkają się w szkołach. Te mają być przygotowane na ich przyjęcie, by i uczniowie, i nauczyciele czuli się w nich bezpiecznie.

Jak przekazał już 28 lipca Polskiej Agencji Prasowej resort edukacji, MEN i GiS pracują nad stworzeniem przepisów, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów. Zalecenia będą miały zastosowanie do organizacji pracy szkoły dla dzieci i młodzieży w systemie stacjonarnym.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

Ministerstwo zaznacza, że nawet „najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które powstają w szkolnych murach”.

Według informacji RMF FM szczegóły nowych przepisów epidemiologicznych poznamy prawdopodobnie w połowie sierpnia.

Obecnie wytyczne mówią o częstym myciu rąk, wietrzeniu sal po każdych zajęciach oraz większej liczbie lekcji na świeżym powietrzu.

Z informacji stacji wynika, że nie będzie obowiązku noszenia maseczek i rękawiczek przez uczniów w czasie lekcji. Maseczki będą potrzebne w momencie, gdy będzie gromadziła się większa liczba uczniów, np. podczas apeli.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

We wrześniu uczniowie nie będą siedzieć pojedynczo w ławkach, a przed wejściem do szkoły nie będzie obowiązku masowego mierzenia ich temperatury.

RMF FM podaje, że szkoły będą wdrażać procedury szybkiego powiadamiania rodziców o ewentualnej infekcji dziecka. Wówczas taki uczeń będzie odizolowany, a rodzic będzie musiał odebrać go ze szkoły. i rodzic powinien go odebrać ze szkoły. Kontakt z rodzicami ma być utrzymywany za pomocą gorącej linii.

Jeśli okaże się, że w danej placówce potwierdzono zakażenie koronawirusem do akcji ma wkroczyć powiatowy inspektor sanitarny, który wraz z dyrektorem szkoły, podejmie decyzję o ewentualnym jej zamknięciu szkoły i przejściu na system nauczania zdalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl