Projekt przedstawia poszczególne gatunki roślin, budowę ich tkanek oraz linie symbolizujące sieć internetową i przepływ informacji. Znalazły się w nim gatunki roślin naczyniowych rodzimych i archeofity, czyli obce, zadomowione przed XV w.
- Po prawej stronie widać mak polny - gatunek śródziemnomorsko-irano-turański, w Polsce pojawił się wraz z rolnictwem neolitycznym jako chwast upraw zbożowych.
- Po lewej stronie u dołu jest wiciokrzew pomorski – takson subatlantycki, rodzimy gatunek pnącza występujący na Pomorzu Zachodnim w lasach, szczególnie nadmorskich.
- Po lewej stronie u góry jest liść mięty, rodzaj rodzimy, powszechnie wykorzystywany w kuchni i ziołolecznictwie.
Tłem jest tkanka roślinna, a poziome i skośne linie symbolizują sieć internetową i przepływ informacji.
Mural promuje projekt „Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza Herbarium Pomeranicum" – digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie "cyfrowe” dofinansowane w ramach programu Polska Cyfrowa. Nad projektem tym pracowali naukowcy z uczelni.
Wykonawcą muralu jest firma ColorArt z Będzina, a jego ostateczny projekt został wykonany w wyniku konsultacji z pracownikami Działu Projektów US oraz Instytutu Biologii US.
Przy okazji warto dodać, że 2022 roku został ogłoszony przez Senat RP rokiem botaniki ze względu na jubileusz 100-lecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego (PTB), a Szczeciński Oddział PTB funkcjonuje od 1955 r.
