Powstanie nowy park narodowy Doliny Dolnej Odry? Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad jego utworzeniem

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Piotr Piznal
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało w piątek spoty dotyczące planów resortu o stworzeniu nowego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Będzie to nowy park narodowy na mapie Polski – najmłodszym jest „Ujście Warty”, który powstał w 2001 roku. Resort podkreśla, że nowy polski park narodowy pomoże zachować unikatową przyrodę i krajobrazy oraz da impuls do rozwoju gospodarczego, w tym szczególnie dla turystyki w regionie.

Spis treści

Powstanie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry?

Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska poinformował w piątek, że rządowy projekt ustawy powołującej nowy park jest już gotowy.

– Żadnej ustawy nie damy do parlamentu, dopóki nie będziemy mieli potwierdzenia ze strony samorządów – zaznaczył.

Stwierdził, że dopiero po tym ruszy „jakakolwiek ścieżka legislacyjna”.

– Na ten moment kluczowe jest to, że mamy przygotowane wszystkie dokumenty – podkreślił wiceminister.

Rozporządzenie ws. otuliny. Jakie gminy obejmie nowy park narodowy?

Wśród dokumentów znalazło się rozporządzenie dotyczące otuliny, która ma nie wychodzić poza Odrę. Resort przygotował również mapę granic nowego parku narodowego, które – jak zaznaczył Mikołaj Dorożała – pokrywają się z istniejącym parkiem krajobrazowym.

– Park będzie służył rozwojowi wszystkich gmin i Widuchowej, i Gryfina, i Kołbaskowa – zadeklarował wiceminister.

Wiceszef MKiŚ stwierdził, że nowy park da regionowi ogromne możliwości finansowe. Dodał, że w projekcie ustawy wpisane jest wędkarstwo i rybołówstwo jako element tożsamości kulturowej tego parku.

– Wyobrażam sobie, że za kilka lat (...) pojadę do Gryfina albo do Widuchowej czy do Kołbaskowa i zjem świeżą rybę stamtąd – powiedział.

Dlaczego nowy park narodowy ma zostać stworzony?

Resort podkreśla, że nowy polski park narodowy pomoże zachować unikatową przyrodę i krajobrazy oraz da impuls do rozwoju gospodarczego, w tym szczególnie dla turystyki w regionie.

MKiŚ zaznacza, że chce lepiej chronić ten unikalny obszar w Polsce. To kraina torfowisk, podmokłych łąk, plątaniny kanałów, rozlewisk, a nawet jezior. Jest domem dla ponad 200 gatunków ptaków.

„Park Narodowy Doliny Dolnej Odry jest potrzebny – od lat zabiegają o to ludzie z całej Polski, którzy chcą chronić to wciąż dla wielu nieodkryte miejsce. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera te działania i koordynuje prace przygotowawcze. Kluczowa będzie decyzja lokalnych społeczności, dlatego proces powstawania parku to współpraca z samorządami. Rząd będzie wspierał gminy, na terenie których planowany jest PNDDO” – wskazuje.

Parki narodowe niedofinansowane

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zauważyła, że parki narodowe borykają się z problemem niedofinansowania.

– Niedofinansowanie gmin, które je mają na swoim terenie, niedofinansowanie pracowników pracujących w parkach narodowych (...) brak pieniędzy na odpowiednie inwestycje – podkreśliła.

Szefowa MKiŚ przypomniała o ustawie wprowadzającej subwencję ekologiczną dla samorządów, gdzie znajduje się takowy park.

– To jest pierwszy krok do tego, by samorządy wynagradzać za tworzenie miejsca przyrodzie, a nie karać (...). Te samorządy, w których są obecne Parki Narodowe często mają mniej dochodów, niż inne – powiedziała.

Zgodnie z przepisami park narodowy w Polsce tworzony jest w drodze ustawy, a rozporządzeniem Rada Ministrów określa jego granice. Utworzenie lub zmiana granic parku wymaga zgody właściwych organów samorządu terytorialnego.

23 parki narodowe w Polsce

W Polsce funkcjonują obecnie 23 parki narodowe, które zajmą ok. jeden proc. powierzchni kraju. Pierwszym parkiem, który został utworzony w naszym kraju był Pieniński Park Narodowy. Najmłodszym jest Park Narodowy „Ujście Warty”, który powstał w 2001 roku. Największym parkiem jest natomiast Biebrzański Park Narodowy.

W lutym wiceminister Mikołaj Dorożała wskazywał, że jeszcze w tym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce rozpocząć proces tworzenia nowego parku narodowego. Jako jedną z potencjalnych lokalizacji wskazał wówczas Zachodniopomorskie. Ocenił, że projekt mógłby trafić do Sejmu w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W październiku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Poza innymi zmianami, nowe przepisy wprowadzają tzw. subwencje ekologiczną. Mikołaj Dorożała tłumaczył wówczas, że samorządy, na których terenie znajdują się parki narodowe czy rezerwaty, będą mogły ją otrzymać, a wynieść ona ma w sumie 1,47 mld zł.

Źródło: PAP, i.pl, gov.pl/web/klimat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zielony czub
Całą Polske zamienić w skansen zamulić rzeki, zaorać drogi, zburzyć domy i będzie czysto i naturalnie
T
To Ja
Park w dolinie Odry to dobry pomysł, co roku jest tam 500 ton zatrutych ryb, to się ten park zamknie i nie będzie tego widać, słychać i czuć.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl