19. rocznica pożaru w Rafinerii Gdańskiej, 3.05.2003 r. Zginęły trzy osoby
3 maja 2003 r. o godzinie 14:49 na terenie rafinerii wybuchł zbiornik z 19 tysiącami metrów sześciennych etyliny. Dym i płomienie były widoczne nawet z kilkudziesięciu kilometrów. W momencie eksplozji na konstrukcji zbiornika znajdowało się trzech pracowników rafinerii, którzy pobierali próbki paliwa.
Pożar w Rafinerii Gdańskiej. Jak przebiegała akcja ratownicza?
Chwilę po wybuchu, na miejsce wysłano pięć zastępów z Zakładowej Straży Pożarnej Rafinerii Gdańskiej. Równolegle zgłoszenie wpłynęło też do Miejskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku, które także wysłało posiłki.
Pożar objął całą górną powierzchnię zbiornika o pojemności 20 tysięcy metrów sześciennych. Zagrożony był także sąsiedni zbiornik o identycznej pojemności.
Po wielogodzinnych próbach chłodzenia palącego się zbiornika i obrony zagrożonych sąsiednich zbiorników, zadecydowano o wstrzymaniu natarcia. Do godziny 1:00 istniała możliwość wypompowania benzyny przez pompę, która wyłącza się przy temperaturze 500 stopni Celsjusza.
Pożar w Rafinerii Gdańskiej. Kto brał udział w akcji ratowniczej?
Kilka minut po tym jak pompa zakończyła pracę, KDR polecił przeprowadzenie ostatecznej akcji. W kulminacyjnym momencie na miejscu pracowało ponad 400 strażaków, 132 samochody ratowniczo – gaśnicze i specjalne, siedem zestawów pompowych, 25 działek wodno-pianowych i statek pożarniczy. Na miejsce zdarzenia, oprócz pomorskich jednostek, przybyły także wozy z:
- zachodniopomorskiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- wielkopolskiego,
- mazowieckiego.
Akcja strażacka trwała przez 11 godzin. Pożar został ugaszony o 2:02.
Pożar w Rafinerii Gdańskiej we wspomnieniach strażaków
17 lat po tragedii szczegółowo, godzina po godzinie, historię tę wspominali strażacy administrujący facebookowy fanpage Pomorskie 998:
Rafineria Gdańska ruszyła 36 lat temu [ZDJĘCIA]
Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ
