Dane Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że strażacy w ubiegłym roku interweniowali ponad 106 tysięcy razy, z czego 33,8 tysięcy wyjazdów dotyczyło do lokali mieszkalnych, w tym domów jednorodzinnych.
Co jest najczęstszą przyczyną pożarów w domach?
Według danych Krajowej Izby Kominiarzy, najczęstszą przyczyną pożarów jest nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych. Aż 46 procent z takich zdarzeń miało miejsce właśnie z takiego powodu. Większość pożarów wybucha w instalacjach na paliwa stałe.
W 2010 roku doszło do 6413 takich pożarów, pięć lat później było ich już 9509, a w ubiegłym roku – aż 15626.
Ile takich domów jest w Polsce? Dane Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wskazują, że takich urządzeń w naszym kraju jest około 4,4 mln, co stanowi około mniej więcej jedną trzecią wszystkich instalacji grzewczych. Ponad połowa z nich wykorzystuje jako paliwo węgiel.
Pożary w domach. Dlaczego wybuchają?
Kominiarze podkreślają, że niezwykle ważne jest czyszczenie instalacji kominowej, gdyż jedną z najczęstszych przyczyn takich pożarów jest zapalenie się zgromadzonej tam sadzy.
Innym powodem, dla którego dochodzi do zaprószenia ognia jest pozostawienie w pobliżu instalacji grzewczej materiałów łatwopalnych, a także pozostawienie niedogaszonego popiołu w plastikowym worku czy też wiadrze.
Eksperci wskazują, że ważnym obowiązkiem właścicieli instalacji jest ich regularne kontrolowanie i przeglądy. To samo dotyczy przewodów kominowych i wentylacyjnych. Należy powierzać je specjalistom, posiadającym stosowne uprawnienia.

lena