Pożary w Polsce. Trwa sezon grzewczy. Jakie są przyczyny pożarów w domach?

Adam Kielar
Adam Kielar
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Pożary domów w Polsce. Jakie są przyczyny?
Pożary domów w Polsce. Jakie są przyczyny? Jarosław Jakubczak / Polska Press
Rośnie liczba pożarów w domach, które są spowodowane przez nieprawidłowe użytkowanie instalacji grzewczych. Przez ostatnie 10 lat odsetek takich zdarzeń wzrósł o ponad 150 procent. Jak ostrzegają eksperci, w nadchodzącym sezonie zimowym pożarów może być więcej z powodu problemów z dostępnością opału i używaniem nieodpowiednich zamienników.

Dane Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że strażacy w ubiegłym roku interweniowali ponad 106 tysięcy razy, z czego 33,8 tysięcy wyjazdów dotyczyło do lokali mieszkalnych, w tym domów jednorodzinnych.

Co jest najczęstszą przyczyną pożarów w domach?

Według danych Krajowej Izby Kominiarzy, najczęstszą przyczyną pożarów jest nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych. Aż 46 procent z takich zdarzeń miało miejsce właśnie z takiego powodu. Większość pożarów wybucha w instalacjach na paliwa stałe.

W 2010 roku doszło do 6413 takich pożarów, pięć lat później było ich już 9509, a w ubiegłym roku – aż 15626.

Ile takich domów jest w Polsce? Dane Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wskazują, że takich urządzeń w naszym kraju jest około 4,4 mln, co stanowi około mniej więcej jedną trzecią wszystkich instalacji grzewczych. Ponad połowa z nich wykorzystuje jako paliwo węgiel.

Pożary w domach. Dlaczego wybuchają?

Kominiarze podkreślają, że niezwykle ważne jest czyszczenie instalacji kominowej, gdyż jedną z najczęstszych przyczyn takich pożarów jest zapalenie się zgromadzonej tam sadzy.

Innym powodem, dla którego dochodzi do zaprószenia ognia jest pozostawienie w pobliżu instalacji grzewczej materiałów łatwopalnych, a także pozostawienie niedogaszonego popiołu w plastikowym worku czy też wiadrze.

Eksperci wskazują, że ważnym obowiązkiem właścicieli instalacji jest ich regularne kontrolowanie i przeglądy. To samo dotyczy przewodów kominowych i wentylacyjnych. Należy powierzać je specjalistom, posiadającym stosowne uprawnienia.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl