Rozwiązania pozwalające pacjentkom onkologicznym zachować włosy są standardowo stosowane w większości europejskich krajów. W Polsce to ciągle wyjątki. Takich urządzeń jest w naszym kraju około dziesięć. Jeszcze w tym roku, w poznańskim szpitalu przy ulicy Szamarzewskiego ma pojawić się pierwszy taki aparat w Wielkopolsce.
– Za zastosowanie procedury zapobiegającej utracie włosów Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwraca pieniędzy, refundowane są jedynie peruki, które kobieta może otrzymać po chemioterapii – tłumaczy doktor Włodzimierz Kubiak, prezes Fundacji Lepsza Terapia. – Tutaj mamy prawie 90 procent szansy, że pacjentka w ogóle nie straci włosów.
Jedno urządzenie zapobiegające wypadaniu włosów u chorych w trakcie leczenia przeciwnowotworowego to koszt ok. 120 tys. zł. Aby z tego rozwiązania mogły skorzystać wszyscy poddawani chemioterapii w Klinice Onkologii UMP, placówka musiałaby dysponować czterema urządzeniami. Na razie, pieniędzy wystarczy ledwie na jedno.
– Będzie mogło z niego korzystać od czterech do sześciu osób dziennie – wyjaśnia doktor Kubiak.
W pierwszej kolejności urządzenie będzie przeznaczone dla kobiet w trakcie leczenia raka piersi, ale nie tylko.
– Urządzenie wykorzystuje specjalny system chłodzący, który można stosować podczas leczenia niemal wszystkich typów nowotworów, poza białaczką i innymi nowotworami krwi, szpiku kostnego oraz ośrodkowego układu nerwowego – mówi profesor Rodryg Ramlau, szef Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Korzyści z zastosowania tego systemu to nie tylko efekt estetyczny.
– W przypadku leczenia onkologicznego psychika odgrywa dużą rolę – mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, która wspiera kobiety dotknięte rakiem piersi. – Jeżeli lek jest podawany, a pacjentka jest w złym stanie psychicznym, dodatkowo zestresowana utratą włosów, to efekty leczenia są gorsze.
Prezes „Amazonek” zauważa, że leczenie w Polsce ciągle skupia się na ratowaniu życia, a mało mówi się o jakości tego życia.
– To dobrze, że zaczyna rosnąć zainteresowanie takimi rozwiązaniami, jak ochrona włosów, choć wiem, że czeka nas długa i trudna droga, zanim stanie się to standardem – mówi Wechmann. – Tak było chociażby w przypadku refundacji rekonstrukcji piersi.
Aby wesprzeć zbiórkę pieniędzy na zakup urządzenia, można zrobić to za pośrednictwem strony Fundacja Lepsza Terapia.
Można również skorzystać z numeru konta:
Fundacja Lepsza Terapia
ul. Szamarzewskiego 82 lok. 84,
60-569 Poznań
KRS 0000698740
PEKAO SA
PL 05 1240 6595 1111 0010 7614 5507
POLECAMY:
Najgorsze mieszkania do wynajęcia
Poznań: Najlepsze burgery w Poznaniu [TOP10]

Najdziwniejsze ogłoszenia na klatkach schodowych
Najpiękniejsze Rolniczki w Polsce
Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]
Skąd się wzięły nazwy tych miejsc w Poznaniu?
Pacjentki onkologiczne z Katowic zaprojektowały kolorowe chusty dla chorych na raka - zobacz wideo: