Marsz Pamięci Wołynia w Poznaniu
Organizatorzy marszu podkreślali, że organizując go, nie żądają zemsty, ale prawdy. Marsz, w swoim zamyśle miał mieć charakter ponadpartyjny.
- Żeby podkreślić jedność narodową zabierzmy ze sobą tylko biało-czerwone flagi. Flagi organizacji, które wielu z nas z dumą reprezentuje, niech pozostaną w domu. Okryjmy nasze narodowe flagi kirem, aby wyrazić ból, spowodowany utratą bliskich
- apelowali organizatorzy.
Marsz rozpoczął się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Stamtąd "kondukt żałobny" przeszedł al. Niepodległości, ul. Święty Marcin, Marcinkowskiego, kończąc przemarsz na Placu Wolności.
Czytaj także: Marsz Pamięci Wołynia przejdzie ulicami Poznania. Będzie stanowił "szczucie na Ukraińców"?
Marsz Pamięci Wołynia - upamiętnienie ofiar ludobójstwa
11 lipca 1943 roku, podczas tak zwanej krwawej niedzieli na Wołyniu, oddziały ukraińskich nacjonalistów zaatakowały kilkadziesiąt wiosek zamieszkiwanych przez Polaków. Dokonały one morderstw na ich mieszkańcach. Szacuje się, że w wyniku tych tragicznych wydarzeń zginęło nawet 100 tys. Polaków.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News
Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...
