Co złoży się na oszczędności w PPK?
- Każdy z pracujący odłoży ze swojej pensji co miesiąc nie mniej niż 2, a nie więcej niż 4 proc. wynagrodzenia brutto.
- Wyjątkiem są zarabiający najmniej. Ci, których zarobki nie przekraczają 120 proc. płacy minimalnej czyli 2700 zł brutto Oni będą mogli odkładać minimalnie 0, 5 proc. pensji brutto.
- Wkład pracodawcy w oszczędności emerytalne będzie mieścił się w zakresie od 1,5 do 4 proc.
- Rząd każdemu z uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych wpłaci 250 zł opłaty powitalnej, później co rok będzie uzupełniał konto o 240 zł
.
Sprawdź też: Pracownicze Plany Kapitałowe - zasady, składki
Ale są wyjątki. Np. w Volkswagenie pracodawca będzie wpłacał na PPK i swoją część składki, i tę przypisaną do pracownika.
Czytaj więcej: PPK - Volkswagen zapłaci składkę za pracowników
Co istotne - oszczędności zgromadzone w PPK są prywatną własnością oszczędzających.
- Zabiegaliśmy, by taki zapis znalazł się w ustawie - mówi dr Wojciech Nagel, ekonomista, członek BCC, który brał udział w pracach nad tworzeniem PPK. - Podobnie jak zależało nam, by był to mechanizm działający niezależnie od systemu emerytalnego, ponieważ zaufanie obywateli do tego ostatniego zostało poważnie nadwyrężone.
Żeby przystąpić do PPK nie trzeba robić nic. (Wyjątkiem są pracownicy powyżej 55 r.ż, którzy muszą zadeklarować przystąpienie do PPK). To sprzyja pozostawaniu w systemie. Z drugiej strony co miesiąc jednak z pensji pewna kwota zostanie przeznaczona na przyszłość.
Rząd szacuje, że w PPK będzie oszczędzało około 80 proc. Polaków. Gdyby ta proporcja była identyczna w firmach każdej wielkości z 3,3 miliona pracowników największych firm, które uruchomią PPK w pierwszej kolejności do Pracowniczych Planów Kapitałowych przystąpiłoby 2,64 miliona osób.
- To bardzo optymistyczne założenie - twierdzi dr Nagel. - Oceniałbym raczej, że na początku będzie to około 50, może 60 proc. z tendencją do wzrastania tego odsetka. Sądzę, że po kilku latach realne jest około 70 proc. uczestników PPK.
Z wprowadzania PPK są zwolnione firmy, które prowadziły Pracownicze Programy Emerytalne i wpłacały na przynajmniej 3,5 proc. wynagrodzenia pracownika, który do nich przystąpił. W całym kraju takich programów działa obecnie 1558. To o 505 więcej niż na koniec 2017 roku. Nie wszędzie jednak zainteresowanie nimi pracowników jest jednakowo duże.
W Volkswagenie w Pracowniczym Programie Emerytalnym uczestniczy blisko 90 proc. załogi
- Przez ostatnie 7 lat funkcjonowania programu zbudowaliśmy w naszej załodze wysoką świadomość, jak ważne jest dodatkowe oszczędzanie na emeryturę - mówi Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych i Organizacji w Volkswagenie Poznań. - Świadczy o tym zarówno wysoki poziom uczestnictwa w programie, jak i wysoki odsetek osób dobrowolnie opłacających składkę dodatkową . To 27 proc. wszystkich uczestników programu.
Volkswagen zdecydował, że będzie w całości opłacał składki w ramach PPE. Składka wyniesie 3,5 proc. wynagrodzenia każdego pracownika, będzie więc odpowiadała składce na Pracownicze Programy Emerytalne.
W Unilever Polska odsetek uczestniczących w PPE to 60 proc.
- Mamy bardzo dobry program emerytalny - mówi Maciej Lasoń, rzecznik prasowy spółki. - Pracodawca odkłada na konto emerytalne 4 proc. zarobków, pracownik musi zapłacić od tego tylko podatek. Uważamy, że jak na polskie warunki 60 proc. to niezły wynik, ale liczymy, że jego uczestników będzie przybywać.
W Spółdzielni Spożywców "Społem" w Turku, w której Pracowniczy Program Emerytalny działa od 1998 roku uczestniczy w nim około 2/3 załogi.
- W Orange Polska w Pracowniczym Programie Emerytalnym uczestniczy 85 proc. pracowników - informuje Maria Piechocka z biura prasowego spółki.
W Hodowli Roślin "Smolice" w PPE uczestniczy 100 proc.załogi
Także w spółkach Enei działają Pracownicze Programy Emerytalne.
- W większości z naszych spółek Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) prowadzone są na zasadach zwalniających z prowadzenia PPK - informuje Mateusz Pilarczyk z biura prasowego Enei.
Uczestniczy w nich większość pracowników.
Z oszczędności na koncie PPK będzie można skorzystać po ukończeniu 60 roku życia - 1/4 będzie można wypłacić jednorazowo, resztę - w 120 miesięcznych ratach.
Wcześniej - część pieniędzy będzie można z PPK pożyczyć na wkład własny kredytu mieszkaniowego.
1/4 oszczędności będzie mogła stanowić fundusz ratunkowy na wypadek ciężkiej choroby własnej, współmałżonka lub dziecka.
Kiedy realnie pracownicy największych firm zaczną oszczędzać na PPK? Pierwsi już w sierpniu. Od 1 lipca bowiem pracodawcy mogą podpisywać umowy z instytucjami finansowymi uprawnionym do zarządzania PPK - obecnie jest ich 18 (pełną listę można zobaczyć na oficjalnym portalu PPK pod adresem internetowym:
www.mojeppk.pl).
Ostatecznie najwięksi pracodawcy na podpisanie umowy:
- o zarządzanie PPK mają czas do 25 października,
- umowę zaś na prowadzenie PPK muszą zawrzeć do 12 listopada.
- Zdajemy sobie sprawę, że jest to duża zmiana nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla samych pracowników - chodzi przecież o nowy system gromadzenia oszczędności - mówi Tomasz Jabłoński, dyrektor HR w Imperial Tobacco Polska. -Z tego względu traktujemy tę kwestię jako kluczową. Jesteśmy na etapie wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzać środkami gromadzonymi na kontach pracowników. W procesie wyboru instytucji finansowej kierujemy się najlepiej rozumianym interesem naszych pracowników, dlatego przy wyborze wspiera nas zewnętrzna firma, która prowadzi dokładne analizy ofert instytucji finansowych. Jako jeden z największych pracodawców w regionie doskonale rozumiemy, że transparentność to klucz do sukcesu we wprowadzaniu tak kluczowych zmian dla naszych pracowników - dodaje
Firm, w których w pierwszej kolejności wystartują PPK, jest w Polsce 4100. Z wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych są zwolnione te, w których działają Pracownicze Plany Emerytalne. Tak jest na przykład w Enei.
- W większości z naszych spółek obecnie prowadzone są Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) na zasadach zwalniających z prowadzenia PPK. Dlatego z naszej perspektywy wejście w życie ustawy o PPK nie powoduje istotnych zmian - informuje Mateusz Pilarczyk z Biura Prasowego spółki.
60 Sekund biznesu: PPK zamrożą pensje - zobacz wideo:
Zobacz też:
10 najbardziej stresujących zawodów. Źle znosisz sytuacje st...
Sprawdź też:
- Jakie psy są najniżej w rankingu inteligencji?
- 10 najbardziej niebezpiecznych dróg. Tu ginie najwięcej osób
- Lody naturalne w Poznaniu. Tu zjesz najlepsze!
- Ten człowiek przeżyje każdy wypadek samochodowy [ZDJĘCIA]
- Żebractwo to świetny biznes! "Zawodowy" żebrak zdradza, jak naciąga ludzi i ile na tym zarabia
