Spis treści
Hybrydowy model pracy a produktywność
Praca hybrydowa, łącząca pracę zdalną z obecnością w biurze, zdobywa na popularności, a jej wpływ na produktywność jest tematem wielu dyskusji. Najnowsze badanie przeprowadzone przez ekonomistów z Uniwersytetu Stanforda na ponad 1600 pracownikach chińskiej firmy Trip.com ujawnia, że pracownicy, którzy pracują z domu przez dwa dni w tygodniu, są równie produktywni jak ich koledzy pracujący stacjonarnie.
To, co wyróżnia hybrydowy model pracy, to nie tylko utrzymanie wysokiego poziomu produktywności, ale także identyczne szanse na awans dla pracowników zdalnych i stacjonarnych. Badanie pokazuje, że pracownicy korzystający z elastycznego harmonogramu rzadziej odczuwają potrzebę zmiany pracy, co przekłada się na niższą rotację wśród zespołów.
Korzyści dla pracodawców
Przejście na model pracy hybrydowej przynosi znaczące korzyści również dla pracodawców. Jak wynika z badania, wśród pracowników, którzy przeszli na system hybrydowy, liczba złożonych wypowiedzeń spadła o 33 proc. To ogromna oszczędność dla firm, szczególnie że największy spadek dotyczył kobiet, pracowników niebędących menedżerami oraz osób dojeżdżających z daleka.
- Wyniki są jednoznaczne: praca hybrydowa przynosi korzyści obu stronom, jeśli chodzi o produktywność, wydajność i retencję pracowników (czyli zatrzymywanie ich w organizacji) – komentuje prof. Nicholas Bloom z Uniwersytetu Stanforda.
Dodatkowo, adaptacja modelu pracy hybrydowej może być odpowiedzią na krytykę dotyczącą pracy zdalnej. Prof. Bloom wskazuje na różnicę między pracą całkowicie zdalną a hybrydową, podkreślając, że problemy pojawiają się głównie wtedy, gdy system nie jest dobrze zarządzany.
Przyszłość pracy w świetle badań
Badanie przeprowadzone przez ekonomistów ze Stanforda dostarcza mocnych argumentów na rzecz wdrażania pracy hybrydowej przez firmy na całym świecie. Prof. Bloom podkreśla, że obecnie około 80 proc. amerykańskich firm oferuje jakąś formę pracy zdalnej, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tym modelem.
- Nasze badanie dostarcza mocnych dowodów na to, dlaczego 80 proc. amerykańskich firm oferuje obecnie jakąś formę pracy zdalnej – mówi prof. Bloom. – A także na to, dlaczego pozostałe 20 proc. korporacji, które tego nie robią, prawdopodobnie płaci pewną cenę za swoją politykę.
W obliczu pandemii i zmieniających się oczekiwań pracowników, praca hybrydowa wydaje się być nie tylko korzystna, ale wręcz niezbędna dla utrzymania konkurencyjności. Badanie to stanowi ważny krok w kierunku zrozumienia, jak nowoczesne podejścia do organizacji pracy mogą przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, otwierając nowe możliwości dla rozwoju firm i zwiększania zadowolenia z pracy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
