Gdańskie plaże szersze o kilkadziesiąt metrów
Piasek na poszerzonych plażach został wyczerpany pogłębiarką ssąco nasiębierną w Porcie Północnym w Gdańsku i przetransportowany w ładowni pogłębiarki w rejon plaży w Brzeźnie.
- Poprzez system rurociągów refulacyjnych podwodnych (hydrotransport) wyrefulowany został na ląd na plażę. Następnie materiał został zniwelowany przy pomocy ciężkiego sprzętu lądowego w docelowy profil plaży, zgodnie z założonym projektem - przekazała PAP Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni.
Poza plażami w Gdańsku poszerzona została plaża w Kuźnicy. Częściowo zrealizowana została refulacja w Jastrzębiej Górze i Ostrowie. Wciąć trwają prace w Karwieńskich Błotach.
Zasilanie plaży jest wykonywane w ramach zadania "Budowa toru podejściowego wewnętrznego do Portu Północnego wraz z obrotnicą" w ramach projektu "Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku". Łącznie do wykorzystania jest ponad 2 mln m3 urobku.
- Projekt ten zakłada, iż część piaszczysta urobku, pochodząca z robót czerpalnych, zostanie wbudowana w brzeg Zatoki Gdańskiej w rejonie plaż w Brzeźnie, Gdyni Orłowo i Westerplatte, w brzeg otwartego morza w rejonie Jastrzębiej Góry, Ostrowa i Karwieńskich Błot oraz w brzeg podmorskiej strony Półwyspu Helskiego w rejonie plaży w Kuźnicy - tłumaczyła Magdalena Kierzkowska.
Teraz czas na Orłowo
Celem prac refulacyjnych jest zabezpieczenie brzegu przed rozmywaniem i zniszczeniem przez sztormy poprzez poszerzenie plaży, wykonanie podbudowy podbrzeża oraz zabezpieczenie umocnienia z narzutu kamiennego, znajdującego się we wschodniej części plaży przy porcie.
Przypomnijmy, że w lutym bieżącego roku, sztormy zabrały znaczną część plaży w Orłowie i niemal zupełnie uniemożliwiły spacery. Pierwsze prace związane z poszerzeniem tej plaży zakończyły się przed wakacjami i obejmowały kilometrowy odcinek od Sceny Teatru Miejskiego w Gdyni do molo w Orłowie. Wykorzystano wówczas ponad 100 tys. m3 piasku.
- W ramach prac, na odcinku od sceny teatralnej na wschód do granicy z Sopotem planowane jest wyrefulowanie ponad 150 tys. m3 piasku - zaznaczyła Kierzkowska.
Koszt prac refulacyjnych wyniesie ok. 4,5 mln zł. Odtworzenie plaży to nie koniec działań w tym miejscu. W przyszłości Urząd Morski ma zamiar wybudować podwodne progi. Konstrukcje te to kamienne rafy, umieszczane równolegle do brzegu. Instaluje się je najczęściej na głębokości od 2 do 3,5 metra, około 100 metrów od brzegu. Dzięki nim energia, z jaką fale uderzają o brzeg, będzie mogła być częściowo wygaszona.
