Czas wolny na dokształcanie. Pracownik podnoszący kwalifikacje ma prawo korzystać ze zwolnienia z całości lub części dnia pracy, jeśli jest to konieczne, by wziął udział w zajęciach. Przysługuje mu też urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni, jeśli przystępuje do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego lub potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Jeżeli zaś urlop na służyć przygotowaniu pracy dyplomowej oraz przygotowaniu i przystąpieniu do egzaminu dyplomowego - ma wymiar 21 dni. Za czas wolny pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Pokrycie kosztów przez pracodawcę. Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje dodatkowe świadczenia. Może on na przykład pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Pracownik będzie zobowiązany do zwrotu tych kosztów, m.in. gdy: bez uzasadnionych przyczyn nie rozpocznie podnoszenia kwalifikacji lub je przerwie; pracodawca rozwiąże z nim stosunek pracy w tzw. trybie dyscyplinarnym w trakcie podnoszenia kwalifikacji lub w terminie nie dłuższym niż 3 lata po jego ukończeniu; pracownik rozwiąże umowę o pracę za wypowiedzeniem w trakcie podnoszenia kwalifikacji lub w terminie nie dłuższym niż 3 lata po jego ukończeniu (nie dotyczy to sytuacji, gdy do rozwiązania umowy o pracę przyczynił się mobbing). Wysokość zwracanych kosztów oblicza się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w czasie podnoszenia kwalifikacji lub po jego ukończeniu.
Zobowiązanie do kontynuowania zatrudnienia po dokształceniu. W sytuacji, gdy pracodawca zdecydował się ponosić uciążliwości związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez podwładnego, licząc na to, że nowe umiejętności nie zostaną wykorzystane w pracy na rzecz konkurencji, powinien zawrzeć z pracownikiem umowę. Umowa musi określać wzajemne prawa i obowiązki stron stosunku pracy, związane z dokształcaniem.
Podstawa prawna: Art. 1031 - 1036 K.p.