Pracownicze Plany Kapitałowe wpisane do Konstytucji? Tego chce większość Polaków

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Konferencja prasowa Pracownicze Plany Kapitałowe w Kancelarii Premiera.
Konferencja prasowa Pracownicze Plany Kapitałowe w Kancelarii Premiera. Bartek Syta
Większość ankietowanych chce zapisania w Konstytucji bezpieczeństwa oszczędności gromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych - wynika z sondażu IBRiS dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

IBRiS zadał Polakom pytanie: „Czy Pana/Pani zdaniem dobrze byłoby zapisać w konstytucji prywatność i bezpieczeństwo oszczędności gromadzonych przez obywateli w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) i na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE)?.

„Zdecydowanie tak” za takim rozwiązaniem opowiedziało się 53 proc. badanych. Z kolei odpowiedź „raczej tak” wybrał co czwarty z ankietowanych.

Zdecydowanie przeciwnych takiemu rozwiązaniu było 2 proc. pytanych, a odpowiedzi „raczej nie" udzieliło 6 proc. badanych.

Ponad połowa ankietowanych (53 proc.) słyszała o istnieniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Spośród tych osób 82 proc. potrafiło poprawnie odpowiedź na pytanie, czym są PPK.

Czym są PPK?

PPK to dobrowolny system gromadzenia oszczędności dla wszystkich zatrudnionych płacących składki na ZUS, niezależnie od formy zatrudnienia. To powszechny program społeczny zwiększający bezpieczeństwo finansowe Polaków. Jest on stosunkowo tani - niski limit kosztów (0,6proc.) oraz przyjazny pracownikom - nic nie trzeba robić, aby przystąpić do PPK.

Dla kogo?

PPK to dobrowolny program długoterminowego oszczędzania. Jest on skierowany do ponad 11,5 mln Polaków pracujących zawodowo i podlegających obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnym oraz rentowym, czyli zarówno pracujących na etacie, jak i na umowie-zleceniu.

Ponieważ 3/4 Polaków nie odkłada pieniędzy na starość, podając jako powód brak wystarczających środków na ten cel lub ich brak, wprowadzenie powszechnego, długoterminowego oszczędzania jest konieczne.

Za przystąpienie pracownika do PPK będzie odpowiedzialny pracodawca. Wpłaty na rachunek PPK będą pochodziły z trzech źródeł: od pracodawcy, od pracownika i od państwa. Gromadzone pieniądze będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty, które różnicują ryzyko ze względu na wiek uczestnika PPK. Kontrolę nad programem sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mery

Na pewno jeśli tak zrobią to tylko każdy na tym lepiej wyjdzie. W końcu ludzie chcą czuć się bezpiecznie, zwłaszcza jeśli chodzi w grę wchodzą ich pieniądze

G
Gość

W konstytucji powinno być napisane że własność jest rzeczą święta i nie naruszalną, także przez władzę. Taką własnością są zgromadzone na kontach indywidualnych pieniądze. Więc po co robić z konstytucji książkę z zapisanymi bzdurami.

G
Gość

I będzie w tej konstytucji wszystko co służy do zniewolenia i ogłupienia Polaków. A podstawowych praw jak nie było tak nie ma. Ludzie dalej mamy komunizm tym razem sterowany z Brukseli i Berlina. Nic się nie zmieniło, otwórzcie oczy. To że oni klęczą i modlą się w kościele nie znaczy że to nie są komuniści. Dla komuchów nie ma żadnych świętośći i ograniczeń. Oni będą mówić i robić wszystko co sobie zażyczycie i wszystko co będzie się wam podobać, ale jakie są owoce ich rządzenia ?. Dalej jesteśmy europejską biedotą pod dyktandem obcych państw. Czy tego nie dostrzegacie ?. A czy wiecie że od waszych pieniędzy tych których nie zdążył tusek ukraść chcą aż 15% za łaskę dokonania przelewu na indywidualne konto ?. Kolejna grabież, dlaczego mamy oddać złodziejom haracz w wysokości 15% ???. Przecież to nasze pieniądze jakim prawem oni żądają aby oddać im za friko 15% naszej kasy ?.

G
Gość

Wpisanie ppk do konstytucji jest na pewno większą gwarancją ale moim zdaniem niepotrzebną. Jak ma być ok to będzie i bez tego.

o
ola

Może i chca zeby wpisać do konstytucji tylko nie wiem poco jak to i tak sa środki prywatne i w każdej chwili to co wpłaciliśmy możemy wypłacić.

t
tom

Co za bzdury.... propaganda pieprzona...

G
Gość
18 grudnia, 16:09, Dno pisowskie:

Niech jeszcze wpiszą do tej śmiesznej konstytucji, której pańtwo nie przestrzega od30 lat że kaczyński jest nieomylny a jego brat jest świętym socjalistą.

Bolek ci to powiedział?

D
Dno pisowskie

Niech jeszcze wpiszą do tej śmiesznej konstytucji, której pańtwo nie przestrzega od30 lat że kaczyński jest nieomylny a jego brat jest świętym socjalistą.

Wróć na i.pl Portal i.pl