Premier: Dziś rozpoczynamy trudną, ale potrzebną misję

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Mateusz Morawiecki i członkowie jego rządu
Mateusz Morawiecki i członkowie jego rządu Fot. Adam Jankowski
Dziś rozpoczynamy trudną, ale potrzebną misję. Zapraszam wszystkich parlamentarzystów X kadencji, by stali się jej częścią - napisał premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że nowy rząd "powstał wolą ponad 7,6 mln Polaków, którzy głosowali na zwycięzców tych wyborów - PiS".

W poniedziałek po południu w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego.

"Nowej/starej ekipie - 18 powołanym dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę ministrom - chciałbym życzyć powodzenia i powiedzieć, że w tej pracy potrzebna jest przede wszystkim odwaga i brak strachu przed przyszłością i odpowiedzialnością za powierzone resorty. Dziś pokazaliście jedno i drugie" - napisał Morawiecki w poniedziałek wieczorem na swoim profilu na Facebooku.

Jak zaznaczył, "Polska potrzebuje dziś rządu, który - nie zrywając z przeszłością - zajmie się budową bezpiecznej przyszłości nas wszystkich". "Potrzebujemy mądrej kontynuacji i ewolucji, a nie politycznych manifestacji i rewolucji. Szukajmy tego co łączy, a nie tego, co dzieli" - podkreślił Morawiecki.

"To służba i zaszczyt"

"Tworząc ten rząd postawiłem na wiele nowych twarzy i na ich przenikliwe spojrzenie na teraźniejszość – i co jeszcze ważniejsze: na przyszłość" - zaznaczył premier.

Jak dodał, "praca zespołowa to sekret, dzięki któremu zwykli ludzie osiągają niezwykłe rezultaty". "A polityka, a zwłaszcza bycie członkiem polskiego rządu, to z jednej strony służba i zaszczyt, ale z drugiej - jedna wielka, wymagająca praca zespołowa" - napisał Morawiecki.

Premier podziękował jednocześnie dotychczasowemu rządowi. "Całej Radzie Ministrów - jako najlepszemu teamowi specjalistów, z którymi miałem zaszczyt pracować przez ostatnie lata. I każdemu z osobna. Kolegom i koleżankom, z którymi czasem się spieraliśmy, nie zawsze zgadzaliśmy, ale zawsze mieliśmy jeden, wyraźny cel - a jest nim bezpieczna i bogata przyszłość Polaków" - ocenił.

"Polska jest dzisiaj silniejsza"

"Dzięki tej pracy Polska jest dzisiaj silniejsza, niż kiedykolwiek, a nasze sukcesy gospodarcze stawiają nas wśród najlepszych w Europie i na świecie. Dziś wszystkim ministrom ustępującego rządu i niezliczonej liczbie świetnych, ministerialnych specjalistów pracujących za ich plecami - mówię: dziękuję. Jestem z Was dumny, a praca z Wami to był prawdziwy zaszczyt" - napisał Morawiecki.

13 listopada, w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji, prezydent przyjął dymisję Rady Ministrów, a następnie desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. W ciągu 14 dni prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu i odbiera od nich przysięgę - termin na to upływa w poniedziałek, 27 listopada. Następnie premier w ciągu 14 dni przedstawia Sejmowi tzw. exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

emisja bez ograniczeń wiekowych

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl