Premier Mateusz Morawiecki o oszczędzaniu gazu w UE: To dobra, sprawiedliwa i uczciwa propozycja

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
PAP
PAP
Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do unijnych ustaleń w sprawie oszczędności gazu
Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do unijnych ustaleń w sprawie oszczędności gazu fot. Sylwia Dąbrowa
- Na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do wtorkowego porozumienia państw UE ws. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz premier powiedział, że w ocenie polskiego rządu wypracowana koncepcja jest "dobrą, sprawiedliwą i uczciwą propozycją".

- Polska doskonale rozumiejąc wyzwania, jakie się wiążą z polityką Rosji, rozpoczęła budowę gazociągu bałtyckiego z Norwegii, budowę kilku interkonektorów oraz poszerzenia zdolności do przyjmowania gazu w naszym gazoporcie w Świnoujściu - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem.

Jak dodał, wszystkie te kroki doprowadziły do sytuacji, że "na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo". "Już w tej chwili Rosja nie jest w stanie nas szantażować, jak chociażby szantażuje Niemcy" - dodał, zaznaczając, że "mieliśmy rację, którą nam przyznają zachodni partnerzy".

- Radzimy naszym zachodnim partnerom, aby robić wszystko, by się uniezależniać od partnera, który wykorzystuje gaz jako broń w wojnie nie tylko przeciw Ukrainie, ale przeciwko całej Europie - stwierdził Morawiecki.

Odnosząc się do wtorkowego porozumienia państw UE ws. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, szef rządu podkreślił, że "pierwotne propozycje KE zmieniliśmy w ten sposób, żeby odzwierciedlić różną sytuację państw członkowskich". Jak dodał, w ocenie polskiego rządu wypracowana koncepcja jest "dobrą, sprawiedliwą i uczciwą propozycją".

od 16 lat

Wtorkowe porozumienie przewiduje, że państwa członkowskie UE zobowiązują się do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 proc., a rozporządzenie Rady przewiduje również możliwość uruchomienia "stanu ostrzegawczego" dotyczącego bezpieczeństwa dostaw; w takim wypadku zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe, ale z szeregiem wyjątków.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl