Spis treści
TVN i Polsat pod ochroną
Szef rządu przekazał, że Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli.
"Przyjęliśmy rozporządzenie, o który wcześniej wspominałem, na mocy którego, wykaz podmiotów podlegających ochronie, mówimy o firmach, które podlegają ochronie wtedy, kiedy ktoś chciałby kupić te firmy. Ta lista była już dość pokaźna. Dołożyliśmy do tej listy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, P4 (operator sieci Play), TVN, Polsat telewizja, T-Mobile i WB Electronics" - powiedział Donald Tusk.
Premier przypomniał, że na tej liście znajdują się już takie firmy jak Tauron, Orlen, Emitel czy Grupa Azoty. "Nie muszę chyba uzasadniać konieczności ochrony przed ryzykiem dostania się tych firm, kluczowych dla bezpieczeństwa państwa polskiego, w niepowołane ręce" - dodał.
"Nie utrudnimy nikomu ewentualnych transakcji"
Donald Tusk przekonywał, że wpisując kolejne firmy na listę, "na pewno nie utrudnimy nikomu ewentualnych transakcji", choć - jak przyznał - będzie wymagana zgoda rządu. Podkreślił, że intencją rządu jest to, by chronić takie firmy przed potencjalnym wrogim przejęciem.
"Mam kolejne powody po kolejnych rozmowach z różnymi przywódcami z tej części Europy (...), że zamiary ze strony tych, którzy te wojny hybrydowe różnego rodzaju Polsce wypowiedzieli były poważne (...). Wiem, że to nie wszystkim się podoba, że ktoś znowu, Kaczyński (Jarosław Kaczyński - PAP) będzie coś tam mamrotał o reżimie Tuska etc., ale tak na prawdę chyba nikt z nas (...), także opozycja PiS-owska nie chciałaby, żeby któregoś dnia media, operatorzy w telekomunikacji, czy kluczowe dla energetyki, czy obronności firmy prywatne, znalazły się w rękach wrogów państwa polskiego" - dodał.
"Bez zgody rządu nie można ich przejąć lub kupić"
Szef rządu zapewnił, że decyzje o wpisaniu kolejnych podmiotów na listę spółek chronionych "są oczywiście zgodne i z konstytucją, i z polskim prawem, i prawem europejskim". "Tu nikt nie ma wątpliwości" - zaznaczył, dodając, że w kilku państwach europejskich stosowane są podobne przepisy.
W komunikacie po posiedzeniu rządu podkreślono, że zmiany w rozporządzeniu wiążą się z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa. "Decyzja o uzupełnieniu wykazu o 6 firm oznacza, że bez zgody rządu nie będzie można ich przejąć lub kupić" - dodano.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.
Źródło: