Premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego w Bydgoszczy pytay był o sytuację na granicy polsko-białoruskiej, gdzie w prowizorycznych obozach znajduje się kilkadziesiąt imigrantów z Afganistanu, Syrii, czy Iraku.
Szef rządu podkreślił, że rząd przede wszystkim jest zobowiązany do ochrony własnej granicy.
– Wyobraźmy sobie, że ta granica byłaby nieszczelna. Mogłoby dojść wtedy do tego, że pistolet przystawiony przez pana Łukaszenkę do naszych głów mógłby wypalić, to znaczy przez nieszczelną granicę bardzo wiele migrantów, uchodźców, a tak naprawdę ludzi, którym współczuję, ludzi, którym szczerze współczuję, ale którzy są instrumentem, narzędziem w ręku pana Łukaszenki w takiej sytuacji musielibyśmy ulec. Polska nie ulega, Polska reaguje w sposób stanowczy – tłumaczył.
Premier przekazał ze granica z Białorusią patrolowana jest zarówno przez Straż Graniczną, jak i wojsko po to, żeby „zapobiegać instrumentalizacji w rękach pana Łukaszenki całego procesu i tego całego problemu uchodźców czy migrantów”. - Z całą mocą przeciwstawiamy się temu, dlatego budujemy odpowiednią infrastrukturę, a właściwie ona jest utworzona – dodał.
- Nigdy nie zgodzimy się na to, żeby ulec szantażowi tego typu. Unia Europejska zresztą też daje sobie sprawę z tego. Wiedzą dokładnie, że dzisiaj musimy wypracować nową metodę w skali UE, że te błędne metody, które były wcześniej stosowane, to droga donikąd – mówił Morawiecki.
Podkreślił, że rozwiązaniem problemu imigrantów, uchodźców nie jest wpuszczenie ich na teren Polski. – Za chwile możemy mieć problem z setkami tysięcy tego typu osób. Polacy muszą móc chronić swoją granicę. Polska władza musi móc chronić suwerenność naszego terytorium. To właśnie robimy – zaznaczył.
„Sprawność naszych służb została doceniona”
Jednocześnie szef rządu podkreślił, że „inną sprawą jest zobowiązanie wobec Afgańczyków, z którymi współpracowaliśmy w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie”.
- Już ściągnęliśmy pierwsze transporty z Kabulu. również nasza misja wojskowa została wysłana do Afganistanu, żeby pomagać w tym procesie. Także sprawność naszych służb została doceniona przez Unię Europejską i NATO, ponieważ zostaliśmy poproszeni o wsparcie w transporcie, ewakuacji osób współpracujących z tymi organizacjami – przekazał polityk.
Podkreślił, że problemem jest dostanie się ludzi na lotnisko w Kabulu, ponieważ Talibowie je otoczyli. Funkcjonuje tylko kilka wejść na nie, które są pilnowane przez wojska zachodu, jednak proces identyfikacji osób, które chcą się wydostać, przez służby amerykańskie, francuskiego, polskie czy brytyjskie, trwa. - Nie ma co ukrywać, że na skutek decyzji administracji amerykańskiej dzisiaj zachód jest w trudnej sytuacji politycznej i nie tylko – dodał.
Premier zapytany o ofiary na lotnisku poinformował, że są ofiary na styku między lotniskiem a wejściem do niego. Mówił także, że Polska pomaga także innym krajom w ewakuacji.
- Bardzo ważną kwestią jest identyfikacja tych osób, ponieważ dzisiaj pojawiają się ich tysiące. Dlatego MSZ i MON stworzyły już odpowiednie listy osób, o których my wiemy, że mogą zostać przyjęte. Natomiast czekamy na takie listy przygotowane po stronie Unii Europejskiej i NATO – tłumaczył.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?