Spis treści
Kto przynosi gwiazdkowe prezenty w Polsce?
Boże Narodzenie kojarzy się najmłodszym ze świątecznymi prezentami. W Polsce zwykle paczki z podarkami w Wigilię w tajemniczy sposób pojawiają się pod choinką. Po wigilijnej wieczerzynadchodzi ten najbardziej wyczekiwany przez dzieci moment, czyli rozpakowywanie prezentów.
W większości polskich domów, za dostarczenie paczek pod choinkę odpowiedzialny jest święty Mikołaj. Robi to zwykle szybko, bezszelestnie i w czasie, gdy dzieci są czymś bardzo zajęte. Zwykle dostaje się do domu przez komin. Jednak poradzi sobie również w bloku – wtedy parkuje sanie na balkonie lub parapecie.

Skąd pośpiech u Mikołaja? Brodaty święty w wigilijny wieczór odwiedza tysiące domów – jest więc zabiegany bardziej niż wszyscy pracownicy firm kurierskich razem wzięci. Dobrze, że w niektórych zakątkach Polski, ale też w różnych krajach Europy, Mikołaj ma pomocników lub zastępców.
Gwiazdor wspiera świętego Mikołaja w Wielkopolsce. Gdzie jeszcze?
W Wielkopolsce bożonarodzeniowe prezenty pod choinkę podrzuca Gwiazdor. To nikt inny jak gwiazdkowa wersja świętego Mikołaja, który wielkopolskie dzieci odwiedza 6 grudnia. W wigilię w Poznaniu i okolicach ma wolne – jego zadania przejmuje właśnie Gwiazdor. Ten sam jegomość obdarowuje również dzieci na Kujawach, na Kaszubach oraz na Pomorzu Zachodnim – czyli na terenach dawnego zaboru pruskiego. Uwaga! Gwiazdor ma przy sobie nie tylko prezenty, ale w bucie zwykle nosi rózgę. Tę, zamiast paczki z upominkiem, mogą dostać niegrzeczne dzieci.

Komu świąteczne prezenty przynosi Aniołek, a komu Gwiazdka?
Aniołek, to postać wywodząca się od Anioła Stróża. Aniołek wyręcza w wigilijny wieczór Mikołaja w części Małopolski i na Śląsku Cieszyńskim.
Na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie prezenty pod choinką zostawia natomiast Gwiazdka. Wywodzi się ona z kolędniczej grupy, która niegdyś w trakcie świąt odwiedzała domy.
Na Górnym Śląsku, ale także w Czechach, na Słowacji i Węgrzech prezenty na Boże Narodzenie przynosi Dzieciątko. Dzieciątko, to po prostu mały Jezus, a tradycja wywodzi się od otaczanej szczególnym kultem figurki Jezuska z czeskiej Pragi.
Na wschodnich krańcach Polski, pod choinkę paczki podrzuca czasami Dziadek Mróz. To postać, której korzenie sięgają wschodniosłowiańskiego folkloru. W Związku Radzieckim Dziadek Mróz przejął rolę świętego Mikołaja. Tym bardziej że jest do niego podobny. Nosi białą brodę i ubrany jest w długi płaszcz. Zwykle występuje w towarzystwie swojej wnuczki – Śnieżynki.

Jeśli nie święty Mikołaj, to kto? Rozglądamy się po świątecznej Europie
Kto obdarowuje dzieci w innych europejskich krajach? Święty Mikołaj może liczyć na całkiem spore grono pomocników i zastępców. W południowych regionach Niemiec Mikołaja wspiera Dzieciątko Jezus.
W Hiszpanii trud dostarczenia świątecznych prezentów wzięli na siebie Trzej Królowie (oni jednak przynoszą upominki głównie w nocy z 5 na 6 stycznia), zatem w wiele domów w Boże Narodzenie odwiedza jeszcze Papa Noel – odpowiednik świętego Mikołaja.
W Rosji i kilku innych krajach byłego bloku wschodniego, dzieci obdarowuje Dziadek Mróz. On jednak nie przychodzi w Wigilię, ale dociera do najmłodszych dopiero w Sylwestra.
Na Węgrzech prezenty bożonarodzeniowe przynosi Jezusek – często w towarzystwie Aniołka. Święty Mikołaj (Télapó) podarunki rozdaje 6 grudnia.

- Albania: Babagjyshi i Vitit te Ri,
- Austria: Christkind,
- Belarus: Дзед Маро́з,
- Belgium: In Dutch: Kerstman, In French: Père Noël,
- Bosnia: Djed Božićnjak, Djeda Mraz,
- Bulgaria: Дядо Коледа, Дядо Мраз,
- Croatia: Djed Božićnjak,
- Turkish: Noel Baba,
- Greek: Άγιος Βασίλης,
- Czech Republic: Ježíšek,
- Denmark: Julemanden,
- Finland: Joulupukki,
- France: Père Noël,
- Germany: Weihnachtsmann, Christkind,
- Greece: Άγιος Βασίλης,
- Hungary: Jézuska, Télapó,
- Iceland: Jólasveinar,
- Ireland: Father Christmas; In Irish: Daidí na Nollag,
- Italy: Babbo Natale,
- Lithuania: Kalėdų Senelis,
- Latvia: Ziemassvētku vecītis,
- Estonia: Jõuluvana,
- Macedonia: Дедо Мраз,
- Montenegro: Деда Мраз,
- Netherlands: Kerstman,
- Norway: Julenissen,
- Poland: Święty Mikołaj, Gwiazdor, Gwiazdka, Aniołek, Dzieciątko Jezus
- Portugal: Pai Natal,
- Romania: Moş Crăciun,
- Transylvania (Hungarian): Angyal,
- Russia: Дед Мороз,
- Serbia: Деда Мраз,
- Slovakia: Ježiško,
- Slovenia: Božiček, Dedek Mraz,
- Spain: Papá Noel, Reyes Magos; In Catalonia: Tió de Nadal; In Basque: Olentzero
- Sweden: Jultomten,
- Switzerland: In German: Christkind, In French: Père Noël, In Italian: Babbo Natale,
- Turkey: Noel Baba,
- Ukraine: Святий Миколай, Дід Мороз,
- United Kingdom: Father Christmas, In Welsh: Siôn Corn, John Chimney, In Scottish Gaelic: Bodach na Nollaig,

