Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej odwołany
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.
20 lutego 2025 r. minister rozwoju wezwał prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej do złożenia wyjaśnień ws. nieprawidłowości w informowaniu o niekontrolowanym wejściu w atmosferę członu rakiety Falcon 9. Argumentowano wówczas, że raporty POLSA nie sygnalizowały poziomu ryzyka.
Przypomnijmy, że państwowe służby - ale także Polacy - zostali zaskoczeni spadającymi na nasz kraj częściami rakiety produkcji firmy Elona Muska. Okazało się m.in., że POLSA wysłała do MON maila na adres... nie aktywny od kilku miesięcy.
Paszyk zobowiązał potem prezesa Agencji do „natychmiastowej weryfikacji i zmiany stosowanych dotychczas przez Agencję procedur powiadamiania”. Chodzi m.in. o sposób „dystrybucji oraz oceny możliwości wystąpienia incydentów, a także ich późniejszej aktualizacji”.
Grzegorz Wrochna odwołany z funkcji prezesa POLSA
MRiT stwierdziło, że raporty sytuacyjne POLSA, „w żaden sposób nie odbiegały od wcześniej przesyłanych i nie sygnalizowały poziomu ryzyka możliwości wystąpienia incydentu”.
Według MRiT przekazywane przez POLSA informacje „nie odzwierciedlały oceny sytuacji wynikającej z przesłanych przez Agencję raportów i mogły wprowadzić opinię publiczną w błąd”.
2 marca doszło do cyberataku na systemy POLSA, sieć Agencji została natychmiast odłączona od internetu. Systemy zostały ponownie uruchomione 5 marca.
P.o. prezesa został wiceprezes płk Marcin Mazur
Po odwołaniu we wtorek prezesa POLSA prof. Grzegorza Wrochny, pełniącym obowiązki prezesa jest wiceprezes, płk Marcin Mazur - poinformowała PAP Agencja. Płk Marcin Mazur został powołany na wiceprezesa POLSA w listopadzie 2021 r. W Agencji zajmuje się się m.in. rozwojem technologii podwójnego zastosowania, które mogą mieć zastosowanie wojskowe i cywilne, takich jak systemy satelitarnej obserwacji Ziemi, systemy łączności satelitarnej, czy technologie wynoszenia na orbitę.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: