Prezydent pytany był na łamach „Gościa Niedzielnego”, czy zaszczepi się przeciwko koronawrusowi.
Andrzej Duda stwierdził, że ponieważ chorował na Covid-19, nabył odporności i ma przeciwciała. - Oddawałem osocze, więc jeśli będę się szczepił, to w ostatniej kolejności – mówił.
Zdaniem prezydenta szczepienie na Covid-19 nie powinno być obowiązkowe. - Ale słuchając ekspertów, myślę, że dobrze byłoby, aby jak największa część społeczeństwa, uodporniła się na koronawirusa. Jeśli może to w sposób bezpieczny nastąpić przez szczepionkę, to zachęcam do szczepienia - powiedział prezydent.
Pierwsze dostawy szczepionek do szpitali planowane są przed południem 27 grudnia, a szczepienia dla personelu pracującego w podmiotach leczniczych odbędą się w ciągu kolejnych 4 dni.
Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień w pierwszej kolejności (tzw. etap 0) szczepienia przeciwko koronawirusowi otrzymać mogą pracownicy szpitala węzłowego oraz pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Zaszczepieni na tym etapie mogą zostać również pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie 0, niezależnie od tego czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie.
W dalszej kolejności (etap 1) szczepionkę otrzymają: funkcjonariusze i pracownicy Policji, ratownicy i pracownicy Państwowej Straży Pożarnej i Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, a także pozostali pracownicy sektora ochrony zdrowia i pozostali pracownicy z firm współpracujących z podmiotami z etapu 0, tj. tacy którzy nie przebywają w trybie ciągłym w podmiocie.
W etapie 2 szczepienie otrzymają „kluczowe grupy zawodowe”. W tym kontekście wymieniani są pracownicy sektora edukacji, infrastruktury krytycznej, transportu publicznego oraz urzędnicy bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych).
Podczas tego etapu szczepionkę będą mogły otrzymać także osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, dla których zakażenie COVID-19 może okazać się fatalne w skutkach.
W końcu - na 3 etapie - realizowane będą powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
