Komunikat Kancelarii Prezydenta
Oświadczenie rozesłane do mediów przez KPRP jest bardzo lakoniczne:
„29 maja 2023 roku (poniedziałek) o godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wygłosi oświadczenie.”
Już w niedzielę wieczorem portal 300polityka podał informację, że Andrzej Duda zabierze głos, również nie informując, na jaki temat.
Prezydent zabierze głos w sprawie komisji ds. wpływów?
Zdaniem wielu komentatorów i obserwatorów polityki, tematem wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy będzie kwestia tego, czy podpisze on ustawę powołującą komisję do spraw badania rosyjskich wpływów.
Politycy opozycji zgodnie są przeciwni tej ustawie i wzywają prezydenta, by zawetował ją. Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica) powiedział w Polsat News, że jeśli Andrzej Duda podpisze ustawę, która jego zdaniem jest niekonstytucyjna, to powinien trafić przed Trybunał Stanu.
Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta mówili w programach publicystycznych, że „trwają analizy” na temat ustawy. Jak przyznał Paweł Szrot, jeden z prezydenckich ministrów, Andrzej Duda nie będzie się przejmował „politycznymi groźbami”, a weźmie jedynie pod uwagę merytoryczne argumenty.
Co z „Lex Tusk”? Prezydent zdecyduje
Ustawa o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich zdaniem opozycji, jest wymierzona w lidera Platformy Obywatelskiej. Wśród jej uprawnień jest między innymi karanie odebraniem możliwości sprawowania urzędów publicznych.
Dwa dni temu w rozmowie z PAP sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski mówił, że "sam (Tusk - red.) niedawno upominał się o tę komisję, więc wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom" - powiedział Sobolewski.
Prezydent może ustawę podpisać, wysłać ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia (czyli zawetować) oraz wysłać do Trybunału Konstytucyjnego w dwóch trybach: kontroli prewencyjnej, czyli przed podpisaniem oraz w kontroli następczej, czyli podpisać i wysłać do zbadania przez TK.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
lena