Spis treści
Prezydent Słowacji z wizytą w Warszawie. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rozmawiali z prezydentem Słowacji o formatach współpracy. – Prezydent Pellegrini otrzymał ode mnie oficjalne zaproszenie na spotkanie prezydentów Grupy Arraiolos, Teraz zbliżające się jesienią spotkanie będziemy mieć w Krakowie. Dziękuję, że pan prezydent (Słowacji) to zaproszenie przyjął. Mam nadzieję, że będziemy mieć udany początek sezonu politycznego 2024/25 po wakacjach w Europie – mówił.
Andrzej Duda podkreślił, że „jest to sposobność, aby omówić najważniejsze kwestie w polityce międzynarodowej, których się spodziewamy, usłyszeć jakie stanowiska będzie zajmował, który kraj, więc jest to interesujące spotkanie”.
– Rozmawialiśmy także o innych formatach politycznych - tych cięższych, bardziej formalnych - o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w ramach Bukaresztańskiej Dziewiątki i w ramach Trójmorza i oczywiście o współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO. Za kilka dni będziemy razem z prezydentem Słowacji na szczycie jubileuszowym NATO w Waszyngtonie – dodał.
Prezydent powiedział też, że w czasie spotkania w cztery oczy, jak i spotkania delegacji dużo rozmawiał z prezydentem Słowacji o wojnie na Ukrainie, o wspieraniu Ukrainy. – Z panem prezydentem stoimy na jednolitym stanowisku, że Ukraina to wsparcie powinna otrzymywać – podkreślił.
Czym jest Grupa Arraiolos?
Licząca obecnie 16 członków Grupa Arraiolos została powołana do życia w 2003 roku podczas spotkania w portugalskiej miejscowości o tej samej nazwie. W ramach corocznych zebrań przedstawicieli państw członkowskich tego gremium omawiana jest bieżąca sytuacja w UE, a także kwestie dotyczące jej przyszłości.
Polska i Słowacja razem stawiały czoła różnym kryzysom i wspólnie je przezwyciężały
Peter Pellegrini na wspólnym briefingu prasowym po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą podkreślał, że Polska jest partnerem strategicznym Słowacji i znajduje się wśród trzech krajów będących największymi partnerami handlowymi lub inwestorami dla Republiki Słowackiej.
Mówił również, że nasze kraje upamiętniają w tym roku wspólną drogę historyczną. – Razem stawialiśmy czoła różnym kryzysom, wyzwaniom, ale także wspólnie razem wszystkie je przezwyciężyliśmy – wskazał. Podkreślał, że nasze kraje łączą również m.in. „historie naszego pomyślnego i owocnego członkostwa w Unii Europejskiej oraz NATO”, przypominając, że Polska świętuje 25-lecie obecności w Sojuszu, a Słowacja - 20-lecie.
Prezydent Słowacji poinformował także, że podczas rozmowy z prezydentem Dudą politycy rozmawiali m.in. o tym, co będzie przedmiotem rozmów zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie.
Tematem rozmowy była także kwestia wydatków na obronność. W tym kontekście Pellegrini przypomniał, że Słowacja przekroczyła już poziom 2 proc. PKB przeznaczanych na obronność. Akcentował również obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego na terenie naszych krajów i zapowiedział, że jego kraj jest w stanie zwiększyć liczbę jednostek wielonarodowych na Słowacji.
Słowacki prezydent przyznał również, że podczas rozmowy prezydenci wiele miejsca poświęcili wojnie na Ukrainie. – Zapewniłem pana prezydenta, że mamy to samo zdanie jeśli chodzi o niesprowokowaną agresję Rosji. Słowacja nie uznaje ani aneksji Krymu, ani zmiany granic, do której dochodzi z przemocą i z naruszeniem wszelkich umów i przepisów międzynarodowych – zapewnił.
Spotkanie prezydenta Słowacji z premierem Tuskiem
Następnie prezydent Słowacji spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Główne tematy rozmów obu polityków to: kwestie dwustronne i zagadnienia związane z bezpieczeństwem w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz bieżąca sytuacja po wyborach europejskich.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podkreśliła, że spotkanie, które odbyło się trzy dni po objęciu przez Polskę przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (V4), było także okazją do wymiany zdań na temat najważniejszych zagadnień regionalnych i przyszłości współpracy w ramach tego formatu.
1 lipca Polska po raz siódmy objęła roczne przewodnictwo w V4. Motto przewodnie „V4: powrót do korzeni”, nawiązuje do fundamentów współpracy wyszehradzkiej, takich jak wolność, prawa człowieka, rządy prawa oraz zaangażowanie w proces integracji europejskiej i współpracę na rzecz bezpieczeństwa w Europie.
Źródło: