Prezydent Władimir Putin: Wina za tragedię, którą poniosła Polska podczas II wojny światowej, spoczywa całkowicie na polskich władzach

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Prezydent Władimir Putin: Wina za tragedię, którą poniosła Polska podczas II wojny światowej, spoczywa całkowicie na polskich władzach
Prezydent Władimir Putin: Wina za tragedię, którą poniosła Polska podczas II wojny światowej, spoczywa całkowicie na polskich władzach YURI KADOBNOV/AFP/East News
„Wina za tragedię, którą poniosła wówczas Polska, spoczywa całkowicie na polskich władzach, bo utrudniły zawarcie sojuszu wojskowego między Wielką Brytanią, Francją i Związkiem Radzieckim - napisał prezydent Rosji w eseju dla "The National Interest".

W długim eseju opublikowanym przez amerykański magazyn "The National Interest" prezydent Rosji Władimir Putin wezwał świat do uznania wkładu Związku Radzieckiego w klęskę nazistowskich Niemiec.

Artykuł zatytułowany „Prawdziwe lekcje 75. rocznicy II wojny światowej” ukazał się na kilka dni przed wielką paradą wojskową na Placu Czerwonym z okazji zakończenia drugiej wojny światowej w Europie.

Czas ukazania się eseju nie jest przypadkowy. "II wojna światowa jest filarem rosyjskiej tożsamości narodowej. Podczas II wojny światowej zginęło 27 milionów obywateli radzieckich - przypomina portal dw.com.

Jak czytamy na dw.com, Moskwa rutynowo oskarża Europę Zachodnią, Polskę i Ukrainę o bagatelizowanie swojej roli w konflikcie. „Niezbędne jest przekazanie przyszłym pokoleniom pamięci o tym, że hitlerowcy zostali pokonani przede wszystkim przez naród radziecki” - napisał prezydent Władimir Putin.

W eseju Putin żałuje, że niektórzy politycy oskarżają jego kraj o to, że Rosja próbuje na nowo pisać historię II wojny światowej.

Portal dw.com przypomina, że społeczeństwa Polski i Rosji często "zastanawiają się", kto jest odpowiedzialny za rozpoczęcie wojny, a Putin podjął ten temat w artykule dla amerykańskiego dziennika "National Interest".

„Wina za tragedię, którą poniosła wówczas Polska, spoczywa całkowicie na polskich władzach, bo utrudniły zawarcie sojuszu wojskowego między Wielką Brytanią, Francją i Związkiem Radzieckim. Polska licząc na pomoc krajów Zachodnich "rzuciła własny lud pod walec machiny zniszczenia Adolfa Hitlera" - napisał w eseju Putin.

Prezydent Putin powtórzył także twierdzenie, że Związek Radziecki został zmuszony do podpisania przed wojną umowy o nieagresji z Niemcami - tzw. paktu Ribbentrop-Mołotow - po zawiązaniu sojuszu wojskowego przez Francję i Zjednoczone Królestwo.

Rosyjski przywódca w swoim eseju broni aneksji przez Sowietów Litwy, Łotwy i Estonii. „Ich przystąpienie do ZSRR zostało przeprowadzone na podstawie umowy, za zgodą wybranych władz. Było to zgodne z ówczesnym prawem międzynarodowym i krajowym” - napisał.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. od niemieckiej inwazji na Polskę od zachodu, a następnie francuskiej i brytyjskiej wypowiedzenia wojny Niemcom, a wkrótce po sowieckim zajęciu wschodniej Polski, do którego doszło 17 września 1939 r.

Publikacja eseju Putina poprzedza wielką paradę wojskową zaplanowaną na środę, 24 czerwca 2020 r., tzw. Moskiewskiego Dnia Zwycięstwa, przełożoną z tradycyjnej daty odbywania się jej w Moskwie czy z 9 maja. Kreml zdecydował o przeniesieniu jej w związku z szalejącą pandemią koronawirusa.

Rosyjski prezydent zakończył swój esej, sugerując, że główną lekcją, jaką powinniśmy wyciągnąć z II wojny światowej, jest konieczność współpracy i porozumienia międzynarodowego.

Władca Kremla wyraził też nadzieję, że niedługo odbędzie się proponowany przez Rosję szczyt przywódców krajów posiadających weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia globalnego bezpieczeństwa, ekonomicznych konsekwencji pandemii koronawirusa i innych ważnych kwestii.

Putin napisał też, że powojenne „zasady postępowania” uzgodnione przez brytyjskiego Winstona Churchilla, amerykańskiego Franklina D. Roosevelta i Josefa Stalina ze Związku Radzieckiego „położyły podwaliny pod świat, który przez 75 lat nie miał wojny światowej, pomimo najostrzejszych sprzeczności".

Proponowany szczyt, jak twierdził Putin, wykazałby przywiązanie do „wartości, o które nasi ojcowie i dziadkowie walczyli ramię w ramię”.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ponownie ostrzegła, że planowana defilada w Moskwie grozi ryzykiem rozprzestrzenienia się koronawirusa.

* National Interest (TNI) to amerykański konserwatywny magazyn poświęcony sprawom międzynarodowym, wydawany przez Centre for the National Interest, po przejęciu go w 2001 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl