Spis treści
Prezydent tłumaczy powody wysłania ustaw do TK
W środę po południu Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2024 rok, a także ustawę okołobudżetową i nowelę ustawy o szkolnictwie wyższym. „Z uwagi na wątpliwości związane z prawidłowością procedury uchwalenia ww. ustaw tj. brakiem możliwości udziału w pracach Sejmu nad tymi ustawami przez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Prezydent zdecydował o skierowaniu powyższych ustaw, w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, celem zbadania ich zgodności z Konstytucją” – przekazała Kancelaria Prezydenta.
W Kanale Zero Andrzej Duda tłumaczył, że skierował ustawy do TK „bo jest bardzo poważna wątpliwość prawna, obiektywnie istniejąca, bardzo poważna wątpliwość prawna”. – Mamy bardzo poważny konflikt prawny wokół kwestii mandatów panów posłów, byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, gdzie są zdecydowanie dwa różne stanowiska i ten problem musi w jakiś sposób zostać rozstrzygnięty. Nie mam żadnych wątpliwości, że jest tylko jeden podmiot w Polsce, który jest w stanie w tej sytuacji rozstrzygnąć ten problem, czyli Trybunał Konstytucyjny – tłumaczył.
Pytany o uwagi koalicji rządzącej, dotyczące tego, że w TK zasiadają tzw. „sędziowie dublerzy” oraz, że TK jest zaangażowany politycznie, prezydent powiedział, że ma nadzieję, że TK rozstrzygnie tę sprawę i zrobi to szybko. – Przecież wystarczy jedno orzeczenie Trybunału i sprawa będzie wyjaśniona i rozstrzygnięta. Będzie jasność, jakie jest stanowisko – mówił.
Tzw. reset konstytucyjny. Co na to prezydent?
Andrzej Duda pytany o tzw. reset konstytucyjny, który proponowali m.in. wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja), a także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), powiedział, że nie widzi problemu. – Jestem gotów usiąść i rozmawiać. Zapraszam, proszę przyjść do mnie z konkretnymi propozycjami. Proszę powiedzieć, że chcecie państwo się spotkać, bo macie tego typu propozycje. Dzisiaj dysponujecie większością parlamentarną. Ja jestem otwarty na rozmowę, spotkajmy się, usiądźmy. Rzeczywiście są problemy, które są w inny sposób – de facto – nierozwiązywalne. Bo zawsze będzie ten spór, dopóki nie przyjmiemy jakiegoś konstruktywnego, polubownego rozwiązania w tych sprawach – dodał.
12 stycznia wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) zapowiedział przedstawienie propozycji tzw. resetu konstytucyjnego. Zaapelował do wszystkich sił politycznych, żeby usiadły do rozmowy ze sobą o tym, jak przywrócić jedność państwa.
Z kolei wicepremier, szef MON, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, iż „potrzebny jest nowy rozdział konstytucji o Trybunale Konstytucyjnym”. – Roześlemy te propozycje do wszystkich klubów parlamentarnych – informował w połowie stycznia lider Ludowców.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
ag
