Projekt ponownie w komisji
Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej został w środę ponownie skierowany do komisji z uwagi na zgłoszone poprawki. W debacie wątpliwości posłów wzbudziły przepisy dotyczące badań klinicznych oraz rezygnacja z egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego.
Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw zakłada między innymi implementację prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.
W trakcie debaty Anna Kwiecień (PiS) przypomniała o głównych punktach regulacji. W projekcie wprowadzone zostały między innymi zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji.
Ułatwienia dla pielęgniarek
Zgodnie z projektem oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.
Nowelizacja ma również wprowadzić rezygnację z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i z Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego.
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że w związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw wróci do Komisji Zdrowia, gdzie ponownie zostaną rozpatrzone.
Źródło: PAP
lena
