Kaszmir jest jednym z najbardziej pożądanych włókien na świecie. Niestety, jego produkcja jest bardzo droga. Pozyskuje się go z kóz kaszmirskich, które pasą się w Himalajach. Z tego powodu 90 proc. światowej produkcji kaszmiru odbywa się w fabrykach w Mongolii i Chinach. Do jego pozyskania potrzeba aż 1,2 mln zwierząt. Z kolei do stworzenia jednego swetra potrzeba aż od 5 do 10 kóz.
Protesty pod sklepami Reserved z powodu kóz kaszmirskich
W ostatnich tygodniach międzynarodowa organizacja prozwierzęca - People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) z Niemiec opublikowała nagrania pokazujące pracowników fabryk kaszmiru w Mongolii i Chinach, którzy brutalnie rzucają kozy na ziemię i wyrywają im futro za pomocą metalowych grzebieni. Te zaś, których wełna nie jest już pełnowartościowa, zabija się, podcinając im gardła.
- Większość kóz ma zaledwie kilka lat, gdy są zabijane bez znieczulenia jako nieprzydatne dla przemysłu - piszą aktywiści fundacji Viva!.
Sprawdź też:
W oparciu o aktywiści PETA i Fundacji Viva! postanowili wspólnie oprotestować sklepy, które w swojej ofercie mają produkty z domieszką kaszmiru. Padło na sklepy polskiej sieci Reserved.
- Wiele firm już też zrezygnowało z takich produktów, Reserved takiego zamiaru nie wykazuje, a są dużą i popularną siecią sklepów, dlatego akurat ta akcja odnosi się do nich - tłumaczą przedstawiciele Fundacji Viva!.
Protesty odbyły się w Niemczech, a teraz mają się odbyć też w ośmiu dużych polskich miastach. Protest w Poznaniu zaplanowano na wtorek, 18 lutego. Odbędzie się przed wejściem do centrum handlowego Avenida, w którym mieści sie jeden ze sklepów Reserved.
Sprawdź też:
Protesty pod sklepami Reserved. Właściciel marki zarzuca Fundacji Viva! manipulację
Właściciel marki Reserved spółka LPP uważa, że działania aktywistów są nieetyczne. Poddają pod wątpliwość także motywy, które im przyświecają.
- Jesienią 2019 roku LPP, właściciel marki Reserved, opublikował nową strategię zrównoważonego rozwoju, w której zadeklarował, że od 2021 roku wełna, w tym kaszmir, używane do produkcji ubrań, będzie pochodziła wyłącznie z certyfikowanych i sprawdzonych źródeł, gwarantujących dobro zwierząt. Jeśli nie uda się zdobyć tego surowca w ten sposób, spółka oświadczyła, że zrezygnuje z dalszego jego stosowania - wyjaśniają przedstawiciele LPP, podkreślając, że stanowisko spółki zostało wówczas przekazane organizacji PETA Niemcy, inicjatorowi obecnych akcji bojkotujących markę.
- Pomimo tego Fundacja Viva! wraz z PETĄ podjęły wzmożony atak przeciwko Reserved, próbując przekonać opinię publiczną, że wykorzystywane przez markę surowce są pozyskiwane w sposób jawnie prowadzący do cierpienia zwierząt - dodają przedstawiciele LPP.
Sprawdź też:
Co więcej, właściciel marki Reserved rozważa wystąpienie na drogę prawną przeciwko Fundacji Viva!. Uważają, że w swych działaniach aktywiści nie zachowują się rzetelnie, ani obiektywnie, ukrywając komentarze spółki w mediach społecznościowych, nie przedstawiających danych dotyczących wykorzystania kaszmiru w kolekcjach Reserved.
- W obliczu tych faktów, wyrażamy oburzenie brakiem etyki i manipulacją ze strony Fundacji Viva!. Mamy wątpliwości co do prawdziwych pobudek jej działania i rzeczywistej troski o dobro kóz kaszmirskich - piszą przedstawiciele.
Czytaj: To nie działania marketingowe, albo w czasach kryzysu. Z działań CSR zysk jest niepoliczalny
Reserved wycofuje ze sprzedaży ubrania z kaszmirem
W wydanym oświadczeniu spółka LPP informuje ponadto, że w związku z tą sytuacją, chcąc zachować transparentność działań, całkowicie zawiesza sprzedaż ubrań zawierających kaszmir w kolekcji SS20 do czasu finalizacji umów z certyfikowanymi farmami, skąd pozyskiwany jest kaszmir.
- Jednocześnie zwracamy się z apelem do wszystkich firm odzieżowych, które kierują się prawdziwą troską o losy kóz kaszmirskich, o podjęcie wspólnych z LPP działań na rzecz odpowiedzialnego pozyskiwania kaszmiru - apelują przedstawiciele spółki.
Zobacz też:
Wszystkie słonie świata zagrożone wyginięciem. Te gatunki um...
Sprawdź też:
