Protesty we Francji. Prawie milion ludzi przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Protesty we Francji. Prawie milion osób na ulicach
Protesty we Francji. Prawie milion osób na ulicach PAP/EPA/TERESA SUAREZ
Protesty we Francji trwają od kilku tygodni. Ludzie nie zgadzają się z planami rządu, który chce podwyższyć wiek emerytalny do 64 lat. Według szacunków, na francuskie ulice wyszło w sobotę 963 tys. ludzi, a w samym Paryżu liczba protestujących wynosi ok. 93 tys. osób.

Przed sobotnim strajkiem odbyły się już trzy ogólnokrajowe protesty. 19 stycznia frekwencja na protestach w całej Francji przekroczyła milion osób. Według pielęgniarki z Paryża Delphine Maisonneuve, francuski rząd nie posłuchał głosów obywateli, więc nic dziwnego, że doprowadziło to do wybuchu masowych demonstracji.

Według prezydenta Francji Emmanuela Macrona, reforma podnosząca wiek emerytalny z 62 do 64 lat jest niezbędna do zapewnienia rentowności systemu emerytalnego. Emerytura Francuzów jest teraz najdłuższa spośród krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, więc obywatele nie chcą z tego rezygnować.

Francuskie ministerstwo pracy, podnosząc wiek emerytalny, chce uświadomić obywateli, że dłuższa praca przyniesie nawet 17,7 miliarda euro rocznych składek emerytalnych. Pomoże to francuskiemu systemowi wyjść z długów do 2027 roku.

Protesty we Francji. Chcą więcej ludzi na ulicach

Francuskie związki zawodowe chcą, aby w protestach i strajkach udział wzięło jak najwięcej osób. Związki pragną, aby w wydarzeniu brali udział Francuzi z każdej grupy wiekowej, oraz z każdego środowiska. Według nich, to pomoże pokazać rządowi, jak wielki jest gniew ludzi na zaistniałą sytuację. Protestujący przekonują, że istnieją inne sposoby, by rząd osiągnął zakładany cel. Takim pomysłem jest chociażby opodatkowanie najbogatszych i zmuszenie zamożnych emerytów do płacenia większych składek.

Podczas strajków dochodzi do przestępstw. Podpalono już samochód i kosze na śmieci. Policja do uspokojenia tłumu użyła gazu łzawiącego i granatów ogłuszających. Według gazety "Le Figaro", frekwencja wśród protestujących w sobotę wzrosła o ok. 20 procent w porównaniu do liczby uczestników wtorkowych demonstracji.

od 16 lat
Polecjaka Google News - Portal i.pl

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Renault FT
Francuzi są nieodpowiedzialni. Zamieszki? Teraz? Gdy wojna szaleje w Ukrainie? Dobrze, że to Polska staje się lokalnym mocarstwem wojskowym. Nie ma co liczyć na Paryż, skoro żrą się o blahostki.
G
Gość
Prekariat

Neologizm prekariat był używany już w latach 80. przez francuskich socjologów do opisu pracowników sezonowych bądź tymczasowych[1].

Szersze znaczenie tego pojęcia sformułował Guy Standing w wydanej 2011 r. książce The Precariat: The New Dangerous Class‭ („Prekariat: Nowa niebezpieczna klasa”)[1]. Autor jest profesorem Uniwersytetu w Bath oraz założycielem, członkiem i prezesem Basic Income Earth Network[2]. Zwraca szczególną uwagę na aspekt socjoekonomiczny.

Charakteryzuje prekariat jako ludzi pozbawionych siedmiu gwarancji zatrudnienia:

gwarancji rynku pracy, czyli odpowiednich możliwości pracy;

gwarancji zatrudnienia – odpowiednia ochrona pracownika przed zwolnieniem i stosowne dostosowanie w tym względzie przepisów prawnych;

gwarancji pracy – gwarancja związana z wykonywaniem danej pracy, z pewnością wykonywania takich, a nie innych obowiązków;

gwarancji bezpieczeństwa w pracy – szeroko pojęta ochrona zdrowia pracownika;

gwarancji reprodukcji umiejętności – zapewnienie nauki zawodu, szkoleń, jak i właściwego wykorzystania nabytych umiejętności w pracy;

gwarancji dochodu – dopasowana do wykonywanej pracy stała pensja;

gwarancji reprezentacji – gwarancja przedstawicielstwa interesów pracownika, na przykład bycie członkiem niezależnego związku zawodowego...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prekariat
H
Hans von Schwinke
Polaki mysla, ze Francja juz sie rozpada. Ale to Polski domek z kart wlasnie pada.
G
Gość
Jak to, prekariat protestuje?

Co prekariat ma? Ma zasuwać za miskę ryżu, tak technokraci nowej rzeczywistości planują zadania.
F
Franek Golas
a Polaki nadal śpią więc śpijta Polaki i bawta się dalej a przebudzenie będzieta mieli naprawdę bolesne
S
SAS
U nas cuckoldy nie protestują, że żyją krócej, pracują ciężej, a muszą dymać 5 lat dłużej od księżniczek.
N
Nie tak
Niech lepiej jak u nas pis , nadrukować pustego pieniądza i podatkiem inflacyjny coś jakby podnieść 2x VAT , u nas inik nie prostestuje
Wróć na i.pl Portal i.pl