Przekop Mierzei Wiślanej. Trwa porządkowanie terenu pod budowę przekopu. Tymczasem w Brukseli szykują pozew w sprawie inwestycji

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Prace przy budowie przekopu Mierzei Wiślanej
Prace przy budowie przekopu Mierzei Wiślanej Materiały prasowe NDI/Besix
Urząd Morski w Gdyni i firma budująca przekop Mierzei Wiślanej chwalą się postępami na placu budowy. Tymczasem Komisja Europejska ma przygotowywać pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie tej inwestycji - dowiedzieli się reporterzy radia RMF FM.

Przekop Mierzi Wiślanej. Stan prac

- W lutym zacznie powstawać nabrzeże południowe (rozładunkowe), połączeniowe oraz część nabrzeża kanału żeglugowego – mówi Dominik Wróblewski, kierownik budowy z konsorcjum NDI/ Besix, które realizuje budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. - Całość tego obiektu przeznaczona będzie na potrzeby dostaw drogą morską materiałów budowlanych. Chcemy zminimalizować przewożenie materiałów lądem.

Przekop Mierzi Wiślanej. Za i przeciw budowie

Zaznaczmy, prace przy przekopie (oficjalna nazwa wieloletniego programu brzmi „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”) trwają od grudnia 2019 r.

- Najpierw teren budowy kanału w tzw. Nowym Świecie na Mierzei Wiślanej został ogrodzony. Na teren inwestycji weszła specjalistyczna firma, która zajęła się usunięciem tzw. obiektów ferromagnetycznych. Wśród pozostałości po II wojnie światowej były głównie łuski, naboje i skrzynki z amunicją. Na terenie inwestycji postawiono także zaplecze, czyli biura budowy - informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego, instytucji która na zlecenie rządu przygotowała inwestycję i ją prowadzi.

Mierzeja Wiślana. Trwają prace porządkujące miejsce inwestycji

Obecnie trwają prace porządkowe oraz przygotowawcze, związane z wykonaniem nabrzeża rozładunkowego, zlokalizowanego w części morskiej przekopu. Rozpoczęły się dostawy materiałów na potrzeby wykonania nabrzeża.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski podkreśla, że organizacja ruchu podczas budowy jest sprawą bardzo istotną.

- Przyświecają nam dwa kluczowe założenia, a mianowicie maksymalizacja transportu materiałów budowlanych drogą wodną oraz minimalizacja utrudnień w sezonie letnim (Mierzeja Wiślana jest popularnym regionem turystycznym, przez który prowadzi jedna, wąska droga - red.) - podkreśla Wiesław Piotrzkowski.

Przygotowawcze prace ziemne na terenie przekopu potrwają jeszcze kilka miesięcy.

Przekop Mierzi Wiślanej. Pozew do Trybunału Sprawiedliwości?

Tymczasem pozew w sprawie inwestycji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej szykuje Komisja Europejska - wynika z informacji stacji RMF FM. Problemem wg KE jest specustawa, na mocy której budowany jest kanał żeglugowy. Warto bowiem zwrócić uwagę, że teren Mierzei Wiślanej i akwen Zalewu Wiślanego są chronione unijnym programem środowiskowym Natura 2000. By móc na nim budować, konieczne jest wypełnienie zakładanych unijnych prawem procedur. KE już niemal rok temu zwracała uwagę, że Polska przy przekopie ich nie spełniła. Przy specustawie chociażby ograniczone są procedury odwoławcze ws. decyzji środowiskowych. KE uważa też, że podważona jest zasada społecznych konsultacji tych decyzji - informuje RMF FM.

W sprawie przekopu odbywały się w ciągu roku rozmowy między KE i polskim rządem. Z Brukseli płynęły głosy, by Polska usunęła prawne braki. Rząd Mateusza Morawieckiego próbował, bezskutecznie, rozwiewać wątpliwości KE. Prace przy budowie trwały, mimo że KE prosiła o ich wstrzymanie do czasu uzyskania porozumienia. Stąd zapewne pozew do TSUE.

Co istotne, KE nie twierdziła nigdy, że przekopu Mierzei Wiślanej nie należy budować, nie podważała sensu inwestycji. Problemem były jedynie aspekty prawne. Dlatego nawet przegrana Polski przed TSUE nie będzie oznaczała, że budowa kanału zostanie wstrzymana - konkludują w RMF FM.

Inwestycja I etap inwestycji obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Powstanie nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą; budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym. Kanał żeglugowy ma mieć 1 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 52

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

2 koparki i 2 samochody :) praca wre na całego. ważne, żeby przed wyborami to sprzedać.

P
PanArbuz

NIECH SIĘ ZAJMĄ LEPIEJ 40 000 000 TON ODPADÓW W BAŁTYKU A NIE PRZYPIEPRZAJĄ SIĘ DO TAK MAŁEJ INWESTYCJI, BO JAK TO SIE ROZSZCZELNI TO ZOBACZĄ CO TO PRAWDZIWA KATASTROFA !!!!!!!

G
Gość
30 stycznia, 14:39, Ehh2:

Prosta, prymitywna robota na miarę ułamka pracy wykonanej przy budowie Kanału Sueskiego w ...XIX wieku . Mając ambiwaletny stosunek do parti politycznych za nic nie wiem jak można być przeciwko .Trzeba mieć jakiś argument,a nie być na nie, bo...NIE.

To komuchy negują

E
Ehh2

Prosta, prymitywna robota na miarę ułamka pracy wykonanej przy budowie Kanału Sueskiego w ...XIX wieku . Mając ambiwaletny stosunek do parti politycznych za nic nie wiem jak można być przeciwko .Trzeba mieć jakiś argument,a nie być na nie, bo...NIE.

G
Gość

może mi Unia zezwoli na budowę kibla za stodoła a nie przed wejsciem do domu?

F
Fredek
29 stycznia, 12:25, Gość:

rosyjscy agenci działają ... świetny przykład !

29 stycznia, 14:48, da:

Dokładnie, podobno złoto do Polski już sprowadzili, teraz z UE chcą wyjść, a ptem wojsko do Polski i będą rządzić znowu nami bez przestrzegania konstytucji i praw człowieka.

Wieszać ich to mało, tortury potrzebne.

Ideę przekopu opracowali naukowcy i to większość z Gdańska,rząd PiSu to realizuje, brawo.

j
jk

Ruskie mieszają . Im akurat się nie dziwię . Blisko bazy w Królewcu ..!

Niemcy mieszają , bo dla nich ta ziemia jest słodka jak dla nas Kresy .

Chcieliby ją po wieki pamiętać jak na sentymentalnych pocztówkach .

Dla nich , każdy ... tutaj ruch łopaty , to jak dla nas ... Litwini w Wilnie .

Kanał to pryszcz na d...e ruskich albo tak się wszystkim tylko wydaje .

Pozostaje budować . Na koniec zaprosić Merkel i Putina na otwarcie .

G
Gość

Yiebać POKO

G
Gość
29 stycznia, 14:52, piła:

Pisiorskie łby bo wam je odetniemy, zoboczyta, majątek przejmiemy, dzieci

wysterylizujemy i na bruk, zobaoczyta.

obyś zgnił w Moskiewskim rynsztoku razem z rodziną

G
Gość

Polska jak najszybciej powinna negocjować na nowo umowę z Unią...wyznaczyć granice wpływów...a za konflikt prawa polsko - unijnego odpowiada Opozycja, która rządziła przed PIS i wprowadzała Polskę do Unii...jak zwykle spartaczyli wszystko a teraz odbija się to Polsce wielką czkawą!

G
Gość
29 stycznia, 12:25, Gość:

rosyjscy agenci działają ... świetny przykład !

Przecież Niemcy Holandia I belgia mają masę sztucznych kanałów I przekopow drug wodnych więc czemu tu ich boli

G
Gość

Dodam do postu poniżej, że postkomuniści nie przygotowali pod względem prawnym Polski do wejścia do Unii a teraz mają pretensje o to, co sami spowodowali...to zuchwała bezczelność...i powstaje konflikt prawa - ale prawda jest jedna: dla Polaka prawo polskie jest nadrzędne i ważniejsze od prawa unijnego!

G
Gość

Unia to Przyjaciel czy kolejny Zaborca? reformy złe...przekop zły....wycinka lasów dla pozyskania surowca zła....ludzie są ślepi mimo, że nagonka Putinowska okazała się niejako tajnym przymierzem z polska opozycją....a kiedy PIS oskarży Unię, że jej prawo jest wadliwe?...że panuje zakłamanie i obraza ludzkich wartości?....że ślimak to już nie ślimak a ryba?....czy to nie zakłamywanie rzeczywistości?...owszem, Unia zrobiła też dużo dobrego ale PIS też pomógł wielu Polakom odzyskać godność, chociaż na chwilę...postkomuniści czyhają na okrągły stół sprawiedliwości? NEVER!

G
Gość
29 stycznia, 18:25, Gość:

Skandal! Nowacka w Radzie Europy opowiada o rzekomej dyskryminacji osób LGBT w Polsce. Komisarz UE obiecała zareagować na donos

W jakim kraju my żyjemy? Czy nie ma mocnych żeby ukarać ludzi oczerniających Polskę?

A kogo to obchodzi?

G
Gość

Skandal! Nowacka w Radzie Europy opowiada o rzekomej dyskryminacji osób LGBT w Polsce. Komisarz UE obiecała zareagować na donos

W jakim kraju my żyjemy? Czy nie ma mocnych żeby ukarać ludzi oczerniających Polskę?

Wróć na i.pl Portal i.pl