Spis treści
Niesamowite odkrycie naukowców. Innowacyjny preparat na zawał serca
Eksperymentalny preparat, opracowany przez bioinżynierów z University of California w San Diego oraz chemików z Northwestern University w Evanston, działa poprzez aktywację układu odpornościowego organizmu. Celem jest wsparcie naprawy tkanek serca oraz ochrona komórek mięśnia sercowego przed uszkodzeniami spowodowanymi zawałem.

W badaniach przeprowadzonych na szczurach wykazano, że eksperymentalna substancja podawana dożylnie znacząco wspiera regenerację uszkodzonego mięśnia sercowego, ograniczając jednocześnie rozwój trwałych zmian patologicznych, które często prowadzą do niewydolności serca. Testy na zwierzętach pokazały, że terapia pozostała skuteczna nawet po podaniu do pięciu tygodni po zawale serca.
Dzięki ukierunkowaniu na interakcję białkową, która normalnie hamuje rekonwalescencję, leczenie chroni kluczowe procesy komórkowe i wspomaga naprawę tkanek.
Mechanizm działania zastrzyku na zawał serca
Podstawą działania nowej terapii jest zablokowanie interakcji dwóch białek, które zaczynają działać pod wpływem stresu i stanu zapalnego. Gdy białko Nrf2 jest aktywowane, komórki opierają się degradacji wywołanej przez stan zapalny. Jednak KEAP1 wiąże się z Nrf2, aby je zdegradować. Po zawale serca proces degradacji musi zostać zatrzymany, aby tkanki mogły się lepiej goić.
Platforma polimeru podobnego do białka, czyli PLP, to polimer, który naśladuje Nrf2. Po dożylnym wstrzyknięciu znajduje KEAP1 i wiąże się z nim, zapobiegając jego wiązaniu się z rzeczywistym białkiem Nrf2 i jego degradacji. Dzięki temu możliwe jest skuteczniejsze gojenie się tkanek serca po zawale.
Uszkodzone tkanki mięśnia sercowego goiły się skuteczniej
Wstępne testy na szczurach wykazały, że nowy preparat opracowany przez naukowców znacząco poprawia pracę serca po zawale. W eksperymencie gryzoniom podano dożylnie jeden z dwóch zastrzyków.
Część otrzymała nowy polimer (PLP), a część zwykły roztwór soli fizjologicznej. Ani badacze, ani osoby oceniające wyniki nie wiedziały, które zwierzęta dostały który zastrzyk. Wszystko po to, by wyniki były jak najbardziej wiarygodne.
Po pięciu tygodniach wszystkie szczury zostały przebadane rezonansem magnetycznym. Okazało się, że u tych, którym podano nowy preparat, serce pracowało znacznie lepiej, a uszkodzone tkanki mięśnia sercowego goiły się skuteczniej.
Dodatkowe testy wykazały też zwiększoną aktywność genów odpowiedzialnych za naprawę tkanek. To odkrycie może być pierwszym krokiem do stworzenia nowej metody leczenia pacjentów po zawale i zapobiegania rozwojowi niewydolności serca, jednego z najpoważniejszych powikłań kardiologicznych.
Niewydolność serca po zawale to wciąż ogromne wyzwanie dla medycyny
Karen Christman, profesor bioinżynierii z University of California w San Diego i jedna z głównych autorek badania, wyjaśniła, że problem niewydolności serca po zawale to wciąż ogromne wyzwanie dla medycyny – brakuje skutecznych sposobów, żeby temu zapobiegać.
Dlatego celem opracowywanej przez jej zespół terapii jest jak najszybsza interwencja po zawale. Chodzi o to, by już na samym początku, zanim dojdzie do trwałych uszkodzeń, zatrzymać proces, który prowadzi do niewydolności serca.
Metodę można również dostosować do leczenia innych poważnych schorzeń.
– Ta platforma terapeutyczna ma ogromny potencjał w leczeniu wielu chorób, w tym zwyrodnienia plamki żółtej, stwardnienia rozsianego i chorób nerek – powiedział współautor publikacji Nathan Gianneschi, profesor chemii na Northwestern University.
Źródło: