W Sanoku pacjentom po udarze mózgu zoperowali serce. Zabieg nie wymagał otwierania klatki piersiowej [ZDJĘCIA]

oprac. af
Pod koniec czerwca w Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Sanoku po raz pierwszy wykonano małoinwazyjny zabieg. Polegał on na zamknięciu ubytku przegrody przedsionkowej serca. Zabieg nie wymagał otwierania klatki piersiowej.

Operacji zostało poddanych dwóch pacjentów, u których zdiagnozowano i leczono udar mózgu.

– Musimy sobie uświadomić, że między sercem a wystąpieniem udaru występuje istotne powiązanie. Niezależnie od wieku, u pacjentów tworzą się skrzepliny w tzw. prawym sercu. Przez istniejący ubytek w przegrodzie przedsionkowej serca dostają się one z prawego do lewego przedsionka, a później wraz z krwioobiegiem trafiają prosto do mózgu. To właśnie powoduje udar – wyjaśnia kardiolog prof. Dariusz Dudek, kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i zastępca kierownika Kliniki Kardiologii Interwencyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

– Do tej pory, aby wykonać zabieg tego rodzaju, należało liczyć się z poważną i rozległą operacją. Obecne jednak możliwości pozwalają nam na to, by wykonać to w diametralnie inny sposób. W tym celu kardiolodzy ściśle współpracują z neurologami. Co więcej, do równie innowacyjnych zabiegów strukturalnych należą te, które związane są z wymianą zastawek serca, albo naprawą płatków zastawek bez otwierania klatki piersiowej – dodaje.

– Pacjenci, u których wykonano zabieg, to chorzy, po udarach mózgu, leczeni i diagnozowani w Oddziale Neurologii SP ZOZ w Sanoku, którzy w krótkim czasie od zachorowania mogli mieć wykonane zabiegi PFO w miejscu zamieszkania. Będą mieli także zapewnione rutynowe wizyty kontrolne w Poradni Kardiologicznej działającej przy Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych – komentuje dr Andrzej Wiśniewski, ordynator Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych Sanok GVM Carint w Sanoku.

FLESZ: Nocowanie opiekuna w szpitalu za darmo

Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Sanoku jest obiektem, który oferuje pełen zakres kompleksowego leczenia, zaczynając od samej diagnozy aż po wszelkiego rodzaju zabiegi kardiologiczne, w tym opiekę prewencyjną. Realizowany jest tam całodobowy ostry dyżur hemodynamiczny, zabezpieczający leczenie zawałów serca.

Ponadto Centrum oferuje pełne spektrum zabiegów kardiologicznych między innymi: angioplastykę naczyń wieńcowych, w tym, u pacjentów z zawałem serca, wszczepianie stałych i czasowych układów stymulujących serce (rozruszniki, kardiowertery – defibrylatory ICD), ablacje zaburzeń rytmu serca. Wykonuje również diagnostykę inwazyjną tzw. koronarografię naczyń wieńcowych. Od lipca br. w Centrum rusza program kompleksowej opieki nad pacjentami po zawale mięśnia sercowego tzw. KOS-zawał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Takie zabiegi stają się coraz częstszymi sposobami leczenia, właściwie ratowania życia ludzkiego. Świadczą o doskonałym przygotowaniu ekip lekarskich i postępie w medycynie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl