Misja CHAPEA (ang. Crew Health and Performance Exploration Analog) zakłada, że uczestnicy będą żyć i pracować w habitatcie o powierzchni 158 metrów kwadratowych (1700 stóp kwadratowych) w Centrum Lotów Kosmicznych im. Johnsona NASA w Houston, Teksasie.
NASA przygotowuje się do misji
Jest to pierwsza z trzech jednorocznych misji symulowanego życia na Marsie, których celem jest ocena zdrowia i wydajności członków załogi podczas życia w zamknięciu z ograniczonymi zasobami.
Uczestnicy będą brać udział w symulowanych spacerach kosmicznych, eksperymentach naukowych oraz konserwacji sprzętu i urządzeń, próbując jednocześnie uprawiać rośliny w celu pozyskania żywności.
Symulacja pozwoli nam gromadzić dane dotyczące funkcjonowania człowieka, jego funkcji poznawczych i zdolności fizycznych, co pozwoli nam lepiej zrozumieć potencjalne skutki długotrwałych misji na Marsie dla zdrowia i wydajności załogi - powiedziała Grace Douglas, główna badaczka programu CHAPEA.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
"Ostatecznie, informacje te mają pomóc NASA podejmować świadome decyzje dotyczące projektowania i planowania udanej misji człowieka na Marsa." - dodała uczona.
Czterech członków misji CHAPEA to:
- naukowiec badawczy Kelly Haston,
- inżynier budownictwa Ross Brockwell,
- lekarz medycyny ratunkowej Nathan Jones,
- mikrobiolog Anca Selariu.
Każda z tych osób została wybrana po tym, jak NASA w 2021 roku ogłosiła rekrutację, poszukując "zdrowych i zmotywowanych" kandydatów.

Wcześniejsze eksperymenty
Wcześniej przeprowadzono już kilka projektów badawczych dotyczących symulowanych habitatów Marsa. Misja Mars-500 to eksperyment, który rozpoczął się w marcu 2009 roku i miał za zadanie przygotować ludzi do lotu na Czerwoną Planetę. Polegał on na przetrzymywaniu przez ponad 500 dni (stąd nazwa) 6 ochotników w zamknięciu, by zbadać ich psychikę. Najpierw jednak ochotnicy spędzili w odosobnieniu 105 dni. 3 czerwca 2010 rozpoczął się właściwy etap eksperymentu – symulacja pełnego, trwającego 520 dni lotu na Marsa. Izolacja zakończyła się 5 listopada 2011. Projekt był realizowany w moskiewskim instytucie biologiczno-medycznym.
Program HI-SEAS znajdujące się w odosobnionym miejscu na zboczach wulkanu Mauna Loa na Hawajach również obejmował pobyt uczestników w warunkach izolacji. Eksperyment podzielony był na kilka etapów, jednak ostania jego część trwała tylko cztery dni, ponieważ jeden z członków załogi doznał porażenia prądem.
NASA w ramach misji Artemis planuje powrót człowieka na Księżyc w ciągu najbliższych trzech lat. Amerykańska agencja kosmiczna ma nadzieję wykorzystać te misje jako fundament do ostatecznego wysłania astronautów na Marsa.
Prywatna firma kosmiczna SpaceX również planuje wysłać ludzi na Marsa za pomocą swojej rakiety Starship, nad którą w ośrodku Starbase w Teksasie obecnie pracują naukowcy.
Elon Musk, szef SpaceX, ogłosił, że druga próba lotu orbitalnego zostanie podjęta przed końcem sierpnia, po tym jak pierwsza próba w kwietniu zakończyła się dużą eksplozją zaledwie kilka minut po starcie.
Źródło: independent.co.uk / nasa.com / ua.news
