\
Nie jest to jednak koniec jego zadań na Marsie. Od 7 stycznia rozpocznie on misję rozszerzoną.
Marsjański rok łazika Perseverance
Łazik Perseverance wylądował na dnie marsjańskiego krateru Jezero 18 lutego 2021 r., rozpoczynając najambitniejszą z dotychczasowych misji na Czerwonej planecie. Jej celem było poszukiwanie śladów życia na dnie krateru, w którym – jak podejrzewamy – miliardy lat temu znajdowało się duże jezioro oraz delta rzeki.
Drugim zadaniem łazika było zbieranie i przechowywanie dziesiątków próbek pobranych z marsjańskiego regolitu (to warstwa luźnej, zwietrzałej skały, pokrywającej powierzchnię Marsa – przyp. red.). Próbki te mają następnie zostać sprowadzone na Ziemię, w ramach wspólnej misji NASA i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna – przyp. red.).

Jak sprowadzić próbki na Ziemię?
Misja zakłada przetransportowanie dostarczonych przez Perseverance próbek w lądowniku na orbitującą wokół Marsa sondę, która następnie poleci w kierunku Ziemi. Prawdopodobnie odbędzie się to w drugiej połowie lat 20. XXI wieku.
Perseverance napełnił już 18 z 38 tytanowych rurek, przeznaczonych do przechowywania marsjańskiego materiału. Rozpoczął również przygotowywanie zapasowych próbek, na wypadek awarii. Gdyby Perseverance nie był w stanie dostarczyć samodzielnie zebranego materiału, wówczas zapasowe próbki zostaną pobrane przez marsjańskie helikoptery, w które ma być zaopatrzony lądownik.
Marsjański helikopter
Śmigłowce są wzorowane na niespełna 2-kilogramowym dronie Ingenuity, pierwszym ziemskim pojeździe, który wzbił w rozrzedzoną marsjańską atmosferę (ciśnienie na Marsie wynosi niespełna 1 proc. ciśnienia na Ziemi na poziomie morza i może być porównywalne z warunkami panującymi na wysokości 35 km nad powierzchnią naszej planety – przyp. red.).

Do tej pory Ingenuity wykonał 37 lotów o łącznej długości 7,6 km. Z kolei Perseverance w ciągu marsjańskiego roku pokonał 14 km.
Rzeka sprzed miliardów lat
Po zakończeniu zbierania próbek Perseverance ma zbadać deltę starożytnej rzeki, która miliardy lat temu wpływała do jeziora, które wówczas wypełniało krater Jezero.
– Misja Delta Top to nasza szansa, aby rzucić okiem na proces geologiczny poza ścianami krateru Jezero – powiedziała Katie Stack Morgan z zespołu misji Perseverance. – Miliardy lat temu rwąca rzeka niosła gruzy i głazy z wielu kilometrów. Zamierzamy zbadać te starożytne osady rzeczne i pobrać próbki z tych głazów i skał, które przebyły tak długą drogę – dodała.

Źródło: space.com