Putin może wykorzystać lukę w NATO, aby zaatakować USA i nie uruchomić Artykułu 5

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Co by się stało, gdyby Putin postanowił zaatakować Hawaje?
Co by się stało, gdyby Putin postanowił zaatakować Hawaje? pixabay
Wydaje się to nieprawdopodobne, ale jednak. Hawaje nie są objęte słynnym Artykułem 5 Paktu Północnoatlantyckiego. Czy w tej sytuacji Putin mógłby bezkarnie zaatakować 50. stan USA?

Gdyby tragiczne wydarzenia, które wciągnęły USA w II wojnę światową, miały się dziś powtórzyć, NATO nie byłoby zobowiązane do uchwalenia Artykułu 5.

Atak, który zmienił przebieg II wojny światowej

7 grudnia 1941 roku przebieg II wojny światowej zmienił się na zawsze, kiedy Japonia zaatakowała bazę USA w Pearl Harbor na Hawajach. W rezultacie USA przyłączyły się do aliantów i wypowiedziały wojnę państwu Osi. Eksperci ostrzegają, że gdyby dziś Putin zrobił to samo, członkowie NATO nie byliby zobowiązani do stania w obronie Hawajów.

W marcu 1959 roku Kongres uchwalił akt dołączenia Hawajów do USA jako 50. stan. Jest jednak małe ale...

Nie są geograficznie częścią Ameryki Północnej

David Santoro, prezes think tanku Pacific Forum w Honolulu: To najdziwniejsza rzecz. Ludzie mają tendencję do zakładania, że ​​Hawaje są częścią Stanów Zjednoczonych i dlatego są objęte NATO. Argumentem za nieuwzględnieniem Hawajów jest to, że nie są one geograficznie częścią Ameryki Północnej.

Hawaje leżą na Pacyfiku i, w przeciwieństwie do Kalifornii czy Alaski, 50. stan nie jest częścią kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, która na wschodnim wybrzeżu sięga do północnego Atlantyku.

I choć art. 5 traktatu przewiduje zbiorową samoobronę w przypadku ataku na którekolwiek państwo członkowskie, art. 6 ogranicza ten zakres geograficzny.

Brzmi on: "Za zbrojną napaść na jedną lub więcej Stron uważa się napaść na terytorium którejkolwiek ze Stron w Europie lub Ameryce Północnej". Jednak taki atak prawdopodobnie spowodowałby uruchomienie Artykułu 4.

Hawaje nie są objęte art. 5

Rzecznik Departamentu Stanu USA potwierdził CNN, że Hawaje nie są objęte art. 5, ale mówi, że art. 4, który stanowi, że członkowie będą konsultować się w przypadku zagrożenia „integralności terytorialnej, niezależności politycznej lub bezpieczeństwa” któregokolwiek członka, powinien obejmować każdą sytuację, która może wpływać na stan 50.

John Hemmings, szef Programu Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Indo-Pacyfiku na Forum Pacyfiku, twierdzi, że wykluczenie Hawajów z NATO usuwa „element odstraszania” z tych, którzy zagrażają zachodniemu stylowi życia.
Hemmings mówi też, że Guam, amerykańskie terytorium wyspiarskie na Pacyfiku, położone na zachód od Hawajów, powinno zostać włączone pod parasol NATO.

Orzeczenie to nadeszło po tym, jak Putin oznajmił, że Rosja nie planuje atakować żadnego państwa NATO, ale będzie atakować bazy, w których znajdują się F-16 używane na Ukrainie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl