Spis treści
Ukraina chce używać zachodniej broni do ataków wewnątrz Rosji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od dawna apeluje do USA i innych zachodnich sojuszników o wyrażenie zgody na to, aby ukraińskie wojska mogły używać przekazywanych im pocisków dalekiego zasięgu do uderzania w cele w głębi Rosji. Miałoby to zwiększyć presję na Moskwę i skłonić ją do zakończenia wojny.
USA nie podjęły jeszcze decyzji
Waszyngton dotychczas odmawiał wydania takiego zezwolenia w obawie przed eskalacją, która mogłaby doprowadzić do bezpośredniego konfliktu z Rosją. Jednak amerykański sekretarz stanu Antony Blinken obiecał w środę w Kijowie „pilnie” rozpatrzyć wojskowe wnioski Ukrainy.
W piątek prezydent USA Joe Biden i brytyjski premier Keir Starmer mają odbyć rozmowy na ten temat.
Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie we wrześniu ubiegłego roku niewielką liczbę systemów ATACMS, które mają zasięg około 270 km.
Andrzej Grzyb, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł PSL – Trzeciej Drogi pytany przez i.pl o to, czy Ukraina – jego zdaniem – powinna używać zachodniej broni dalekiego zasięgu, by atakować wewnątrz Rosji, odpowiedział, że „to jest decyzja donatorów, a wyłącznie Ukrainy”.
– Zważywszy na charakter agresji ze strony Rosji tak emocjonalnie jesteśmy po stronie Ukrainy. Natomiast rozumiem wszystkie przesłanki, które są wyrażane przez tych, którzy są donatorami broni – dodał.
Poseł PSL zwrócił uwagę, że „w tej sprawie następuje powolna ewolucja i system podejmowania decyzji oraz ocena ryzyk, to nie jest coś, co w przewidywaniach zarówno ze strony wojskowej, jak i politycznej, odbywa się nagle, to dojrzewa”.
– To różnica pomiędzy państwem zarządzanym przez dyktatorów a państwem, które ma procedury demokratyczne. System podejmowania decyzji w tym zakresie, wymaga uzgodnienia również międzysojuszniczego – mówił.
Putin straszy kraje NATO "stanem wojny z Rosją"
Pytany o słowa Władimira Putina, który stwierdził, że jeśli Zachód pozwoli Ukrainie uderzać w terytorium Rosji rakietami dalekiego zasięgu, będzie to oznaczać, że „kraje NATO są w stanie wojny z Rosją”, polityk PSL przypomniał, że „przy kolejnych elementach wsparcia dla Ukrainy i dostawach broni, były podobne odpowiedź strony rosyjskiej”.
– To jest z ich strony element komunikacji – dodał.
Taktyka Ukrainy na zakończenie wojny?
Szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej pytany zaś o to, czy jego zdaniem ataki Ukrainy wewnątrz Rosji, mogą zmusić Rosję do zakończenia wojny, odpowiedział, że „taką taktykę obrała Ukraina”.
– Obserwatorom zewnętrznym trudno ocenić, czy te rokowania są słuszne, ale niewątpliwie wynika to z oceny strategicznej. Czy one są stuprocentowo słuszne, tego nie wiem, ale myślę, że one są obliczone na to, że skoro z jednej strony jest aneksja terytorium to z drugiej strony aneksja terytorium też może być – stwierdził.
Zdaniem posła PSL „być może to element wybiegania w przyszłość, kiedy rozpocznie się proces pokojowy, zawieszenia broni i pokoju, ale to Ukraina jest głównym decydentem kiedy i na jakich warunkach”.
