Rachunki za prąd drastycznie wzrosną bez zamrożenia cen energii elektrycznej w 2024 roku. Sprawdź, o ile więcej zapłacisz od stycznia

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
PAP
PAP
Największych wzrostów za energię elektryczną w zestawieniu z tegorocznym mogą się spodziewać gospodarstwa domowe o średnim zużyciu na poziomie do 2000 kWh.
Największych wzrostów za energię elektryczną w zestawieniu z tegorocznym mogą się spodziewać gospodarstwa domowe o średnim zużyciu na poziomie do 2000 kWh. 123RF
Bez zamrożenia cen w 2024 r. gospodarstwa domowe zużywające do 2000 kWh zapłacą za energię elektryczną niemal o 70 proc. więcej, czyli dodatkowo 100 zł miesięcznie – wynika raportu Forum Energii. Z kolei przy częściowym zamrożeniu cen i bonie energetycznym podwyżki wyniosą ok. 30 proc. Analitycy think tanku podkreślili także, że efekty skokowego wzrostu cen powinny być łagodzone.

Spis treści

Zamrożenie cen energii elektrycznej. O ile wzrosną rachunki za prąd?

Eksperci Forum Energii w swoim raporcie zauważyli, że mechanizmy mrożenia cen energii zostały zaplanowane do końca 2023 r. i jeśli zostaną wygaszone, ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogą w styczniu wzrosnąć. Przypomnieli, że u podstaw wzrostu cen energii leży zachwianie równowagi na rynku paliw – podaży i popytu surowców energetycznych w ubiegłych latach (COVID, rosyjska wojna w Ukrainie).

– Do tego doszła mała konkurencja i nieprzejrzyste zasady kształtowania marży wytwórców w Polsce, które pozwoliły na znaczący wzrost przychodów spółek energetycznych – podkreślili i dodali, że na skutek tego w 2023 r. tzw. mrożeniem cen energii objęto:

  • gospodarstwa domowe,
  • odbiorców uprawnionych, mi.in. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP),
  • podmioty samorządu terytorialnego.

Ile zapłacimy za 1 kWh energii w 2024 roku?

– Największych wzrostów w zestawieniu z tegorocznymi, zamrożonymi cenami, można się spodziewać w gospodarstwach domowych o średnim zużyciu na poziomie do 2000 kWh – aż o 68 proc. – poinformowali. Gospodarstwa domowe z pompą ciepła (o zużyciu 9000 kWh) będą musiały się liczyć ze wzrostem cen o ok. 21 proc.

– Oznacza dla przeciętnego gospodarstwa domowego zużywającego 2000 kWh wzrost rocznych kosztów o 1220 zł, czyli ok. 100 zł/mies. Dla gospodarstw domowych ze zelektryfikowanym ogrzewaniem, których zużycie energii elektrycznej może być o rząd wielkości wyższe, wzrost kosztów będzie bardziej dotkliwy – sięgnie nawet 2200 zł rocznie przy zużyciu 9000 kWh – wynika z wyliczeń ekspertów.

Jednak, jak podkreślili, „ostateczna decyzja o wysokości rachunków będzie należała do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), który na przełomie roku zatwierdza taryfy dla tej grupy odbiorców". – Nie może on jednak podjąć decyzji, która radykalnie odbiega od realiów rynku – zaznaczyli eksperci i dodali, że do URE spłynęły wnioski taryfowe od przedsiębiorstw energetycznych na 2024 r.

W raporcie wskazano też, że koszty energii elektrycznej zwiększą się także dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla samorządów, odpowiednio o 22 proc. i 27 proc.

Łagodzenie efektów skokowego wzrostu cen

Zdaniem ekspertów efekty skokowego wzrostu cen powinny być łagodzone. – Proponujemy pakiet rozwiązań: bon energetyczny, wsparcie taryf dystrybucyjnych, dodatkowe pieniądze na poprawę efektywności energetycznej budynków oraz specjalną taryfę na ogrzewanie budynków energią elektryczną – wymienili.

Zdaniem ekspertów "trzeba opracować strategię odchodzenia od sztucznego zaniżania cen energii, w zamian oferując szeroki pakiet działań inwestycyjnych i ochronnych – tak, aby zadbać szczególnie o osoby uboższe". Ich zdaniem opcja z częściowym mrożeniem oraz bonem energetycznym jest najdroższa.

– W zamian daje podwyżki cen na poziomie ok. 30 proc. – czyli o połowę niższym niż obecnie prognozowany. Bardzo ważne, aby działania dotujące ceny energii nie odbywały się bez podjęcia działań inwestycyjnych – zastrzegli.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl