Radioaktywny pył znad Sahary
Jak informuje elDiario, naukowcy wykryli obecność izotopów promieniotwórczych berylu i ołowiu, a także izotop cezu-137. To właśnie ten ostatni izotop jest pozostałością po próbach francuskich jądrowych. W latach 1960-66 Francja dokonała nad algierską częścią Sahary 17 kontrolowanych wybuchów jądrowych.
Z kolei portal elPeriodico informuje, że w kalimie wykryto też obecność pierwiastków będących pozostałością po amerykańskich i radzieckich próbach jądrowych z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. W pyle tym znaleziono również izotopy powstałe w wyniku katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 r. oraz w Fukushimie w 2011 r.
Kalima dociera do Polski
Kalima z „globalnym śladem nuklearnym” dociera głównie nad południową i zachodnią część Europy, ale można ją obserwować także w Polsce, choć w mniejszym stopniu. Pył negatywnie wpływa na układ oddechowy, podnosi temperatury i ogranicza widoczność. Ograniczenia też możliwości produkcji energii słonecznej.
Beryl jest wykorzystywany w broni masowego rażenia jako osłona ładunku jądrowego. Cez -137 jest radioaktywnym izotopem, który powstaje w wyniku rozszczepienia spowodowanego wybuchem jądrowym.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło:
