Ranking, utworzony na podstawie danych ze stacji pomiarowych, a także systemów firmy, dotyczy głównie pyłów zawieszonych o średnicy nie większej niż 2,5 μm (PM 2,5), które Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje za najbardziej szkodliwe dla człowieka zanieczyszczenie powietrza.
Zestawienie jest na bieżąco aktualizowane, w niniejszym tekście opieramy się na danych z godziny 9:35 rano czasu polskiego. Wynik podawany jest w liczbie US AQI (amerykański indeks jakości powietrza), gdzie stan powietrza pomiędzy 151 a 200 uznawany jest za „niezdrowy”, a to właśnie w tych granicach oscylują w środę czołowe miasta rankingu.
Miasta z najgorszym powietrzem. Kraków w czołówce
„Liderem” tabeli Major Cities Ranking jest miasto Lahore w Pakistanie, gdzie zanieczyszczenie jest najwyższe i wynosi 185. Tuż za nim znajduje się stolica Kataru Ad-Daucha, z wynikiem 183. Trzecie miejsce zajmuje stolica Ghany, Akra, gdzie wskazanie wynosi 166.
Na czwartej pozycji znajduje się pierwszy reprezentant Europy i niestety jest to polskie miasto – Kraków, z wynikiem 165. Kolejny w rankingu jest Kabul, stolica Afganistanu, dla którego odczyt wyniósł 162, tyle samo co w Santiago de Chile, które zajmuje następne miejsce.
Siódme oraz ósme miejsce w rankingu zajmują dwa chińskie miasta: Chongqing oraz Hangzhou, które uzyskały wyniki odpowiednio 161 oraz 157. Po nich pojawia się kolejne miasto europejskie – Praga, stolica Czech – gdzie zanieczyszczenie wynosi 157. Pierwszą dziesiątkę zamyka Mumbai w Indiach, z wynikiem 156.
Zanieczyszczenie powietrza w miastach na świecie
Major Cities Ranking uwzględnia jeszcze dwa polskie miasta. Wrocław została sklasyfikowany na 33. miejscu a Warszawa – jedną lokatę niżej. W przypadku obydwu odczyt wyniósł 93, czyli znajduje się on w przedziale 51-100 US AQI, który dotyczy „umiarkowanego zanieczyszczenia”.
