Barcelona Institute for Global Health opublikował ranking miast europejskich o najwyższym wskaźniku śmiertelności spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza. W pierwszej dziesiątce aglomeracja Śląska, Jastrzębie i Rybnik.
Likwidacja smogu uratuje 52 tysiące ludzi przed śmiercią
Badanie jest o tyle unikatowe, że naukowcy prześwietlili 1000 europejskich miast. Po raz pierwszy w badaniu prowadzonym przez naukowców z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) oszacowano wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie w Europie na poziomie miasta. Ponieważ dane dotyczące chorób nie są dostępne dla wszystkich miast, badanie koncentruje się na śmiertelności.
Zespół badawczy oszacował roczną śmiertelność z powodu zanieczyszczenia powietrza dla każdego z 1000 badanych miast i na podstawie wyników sporządził dwa rankingi: jeden dla drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5) i jeden dla dwutlenku azotu (NO2).
Z badania wynika, że tylko w aglomeracji śląskiej (znajduje się na piątym miejscu, wzięto pod uwagę zbiorcze dane z miast: Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Ruda Śląska, Katowice, Gliwice, Chorzów, Bytom), że gdyby powietrze było czyste, można byłoby uniknąć rocznie ponad 2500 zgonów!
Dla każdego miasta podawane są osobne dane. Szczegóły podajemy na planszach poniżej.
Niestety, na 7 miejscu w rankingu znalazło się Jastrzębie-Zdrój, na 9 Rybnik, a na 12 – Żory. W rankingu w pierwszej 50-tce znajdziemy jeszcze Bielsko-Białą (42 miejsce) i Częstochowę (46).
Nie przeocz
W dzienniku The Lancet Planetary Health opublikowano ranking miast europejskich o najwyższym wskaźniku śmiertelności spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza, a dokładnie drobnym pyłem zawieszonym (PM2,5) i dwutlenkiem azotu (NO2).
- Gdyby wszystkie analizowane miasta poprawiły jakość powietrza, osiągając poziomy pyłów zawieszonych zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), każdego roku można by zapobiec blisko 52 tysiącom zgonów w całej Europie – informuje Magdalena Tchórznicka, koordynatorka projektu LeadAIR z ramienia warszawskiej organizacji Forum Energii, którego druga edycja ma wesprzeć śląskie samorządy, które znalazły się na niechlubnej, barcelońskiej liście.
- W drugiej edycji projektu LeadAIR udział bierze 15 miast m. in. z obszarów wskazanych w raporcie Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal). Są to Jastrzębie Zdrój i jedno miasto z Aglomeracji Śląskiej: Bytom.
Druga edycja projektu LeadAIR pokazuje, że wielu polskich włodarzy i urzędników dostrzega złożoność problemu złej jakości powietrza w miastach i rozpoczyna realizację pomysłów i opracowanie długofalowych strategii. Inicjatywy samorządowe należy jednak wspierać merytorycznie i ułatwiać urzędnikom docieranie do ekspertów. I taką możliwość daje LeadAIR. Włodarze miast biorą udział w warsztatach, webinarach i spotkaniach eksperckich, ale przede wszystkim otrzymują możliwość czteromiesięcznej współpracy z doradcą, dobranym do potrzeb danego miasta. Nasi doradcy to m.in. Tomasz Pietrusiak, Sylwia Słomiak, Patryk Białas czy Małgorzata Smolak.
– Działania samorządów są kluczowe dla polskiej transformacji energetycznej. Działania na poziomie lokalnym należy wspierać dostarczając wiedzę, motywację i wsparcie w realizacji ambitnych przedsięwzięć na rzecz nie tylko poprawy jakości powietrza, ale także ograniczenia emisji CO2 i zmian klimatu - Magdalena Tchórznicka. Właśnie teraz dokonanie tych zmian jest możliwe.
Na stole leżą ogromne pieniądze z nowej perspektywy finansowej UE, z których dużą część trzeba wydać na rozwiązywanie problemów środowiska i klimatu, w tym na poprawę jakości powietrza.
Zobacz koniecznie
Dziesięć miast o największym obciążeniu śmiertelnością związaną z ilością pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu to:
- 1.Brescia (Włochy),
- 2.Bergamo (Włochy),
- 3.Karwina (Republika Czeska),
- 4.Vicenza (Włochy),
- 5.Metropolia Śląska (Polska),
- 6.Ostrawa (Republika Czeska),
- 7.Jastrzębie-Zdrój (Polska),
- 8.Saronno (Włochy),
- 9.Rybnik (Polska),
- 10.Havířov (Republika Czeska).
Musisz to wiedzieć
Bądź na bieżąco i obserwuj
