Najcięższy dojazd do Gdańska. Raport Młodzieżowej Rady Miasta
Z udzielonych w ankiecie odpowiedzi wynika, że największy problem z dojazdem do szkół mają osoby mieszkające poza Gdańskiem. Są to m.in.
- Przywidz
- Borkowo
- Otomin
- Kowale
- Banino.
87,5% ankietowanych ma dostęp do środka publicznego transportu należącego do ZTM Gdańsk. Z ich usług nie jest w stanie korzystać 12,5% ankietowanych.
Celem naszej ankiety jest zbadanie problemu jakim jest wykluczenie komunikacyjne wśród uczniów uczęszczających do szkół w Gdańsku - mówi nam Filip Borawski, radny Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. - Otrzymaliśmy ponad 1700 odpowiedzi od gdańskich uczniów. Największy problem mają mieszkańcy gmin ościennych, ale także mieszkańcy Osowej - dodał.
Dojazd do szkoły największej części uczniów zajmuje do półtorej godziny (22,2% badanych, czyli 393 osoby).
Niewiele mniej - 21,8% badanych (387 osób) - dojazd zajmuje do godziny.
12% (213 osób) do 30 minut,
niecałe 2% ankietowanych czas dojazdu do szkoły zajmuje dłużej niż dwie godziny
Podczas przeprowadzanej ankiety uczniowie mieli szansę opisać swój problem
- Często autobusy z Osowej, z części Junony lub Marsa nie są skomunikowane z Oliwą, żeby przesiąść się na autobus do Sopotu, ani też z lotniskiem. - pisze uczeń.
- To jest żenujące, że mieszkam w Gdańsku Osowej i moja dzielnica jest totalnie odcięta od reszty miasta. Tak nie powinno być
We wtorek 22 listopada raport został przedstawiony wiceprezydentowi Gdańska, Piotrowi Borawskiemu.
- Prezydentowi przedstawiliśmy m.in miejscowości, w których występuje największy problem w dojeździe do Gdańska, statystyki dotyczące czasu dojazdu do szkoły, a także problemy finansowe uczniów związane z codziennym dojazdem do placówek oświatowych - mówi Filip Borawski.
Prezydent obiecał, że odbędą się spotkania m.in z Burmistrzem Gminy Żukowo, ale także z wójtami innych, ościennych gmin. Obiecał, że nasze działania nie pójdą na marne - dodał.
Propozycje rozwiązań przez Młodzieżową Radę Miasta Gdańska
- Współpraca z sąsiadującymi z Gdańskiem gminami;
- Dostosowanie długości autobusu do ilości osób podróżujących nimi o konkretnych godzinach;
- Dodatkowe tramwaje oraz autobusy na pętlach, które w razie opóźnień (powyżej 10 minuty) będą zastępował spóźniony środek transportu;
- Program wsparcia osób uczących się na terenie Gdańska, które przez trudną sytuację nie są w stanie zakupić biletu;
- Priorytet dla tramwajów na skrzyżowaniach.
- Młodzieżowa Rada Miasta proponuje, aby wprowadzić program wsparcia dla uczniów, którzy przez trudną sytuację finansową nie są w stanie zakupić biletu - zaznacza Filip Borawski. - Proponujemy także wybierać dłuższe autobusy proporcjonalnie do ilości pasażerów i długości linii - dodał.
CZYTAJ:Dni wolne od szkoły w grudniu 2022. Zobacz, kiedy jest wolne od szkoły w grudniu 2022
