- Rekolekcje podczas normalnych lekcji są zawłaszczeniem przez instytucję kościoła przestrzeni i wolności w świeckiej szkole – uważa Monika Wińczyk, artystka z Poznania, która wraz ze swoim mężem Hubertem organizują protest w formie happeningu przeciwko konieczności usprawiedliwiania nieobecności ich córki Kiki na rekolekcjach wielkopostnych. - Dzieci, które nie wezmą udziału w rekolekcjach są w mojej opinii wykluczone i pozbawione normalnych lekcji – dodaje.
Protest/happening "Tajne komplety" rozpocznie się w poniedziałek o godz. 8.45 pod kościołem przy ul. Głogowskiej 97 (Parafia Matki Boskiej Bolesnej).
- Nasza córka uczęszcza do jednej z łazarskich szkół, ale nie mamy żadnych zarzutów wobec placówki, rekolekcje to problem systemowy. Nie chcemy, by była dyskryminowana za swój światopogląd – tłumaczy Hubert Wińczyk.
Jego zdaniem usprawiedliwianie nieobecności Kiki jest absurdalne. - Ona chce się uczyć, więc powinno to za rodziców zrobić kuratorium lub Kościół – kontynuuje.
Poznański artysta uważa, że rekolekcje powinny odbywać się po zajęciach w szkole.
- Nie ma to nic wspólnego z poglądami antyklerykalnymi. Chcemy jedynie, by nasze dzieci były równo traktowane – zaznacza.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej uczniowie uczęszczający na naukę religii organizowaną w szkołach publicznych uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych. Dotyczy to sytuacji, gdy religia lub wyznanie, do którego należą uczniowie, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Jeżeli na terenie szkoły prowadzona jest nauka religii więcej niż jednego wyznania, kościoły i związki wyznaniowe powinny ustalić wspólny termin rekolekcji. Szczegółowe zasady dotyczące organizacji rekolekcji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje, a szkołą. Uczniom, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach, szkoła musi zapewnić w tym czasie opiekę lub inne zajęcia wychowawcze.
- Nie jesteśmy jedynymi rodzicami, którym nie podobają się obecne rozwiązania, dlatego liczymy, że przyłączą się do nas inni - podsumowuje Hubert Wińczyk.
***
Szymon Hołownia, w Internecie prowadzi "#BIEDAREKOLEKCJE". - Może to jakoś pomaga, kiedy sobie razem porządkujemy myśli w tym ważnym czasie - powiedział dziennikarz, pisarz i publicysta.
POLECAMY:
Stary Poznań na archiwalnych zdjęciach!
Tu serwują najlepszą pizzę w Poznaniu!
Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]
Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]
Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]