Rekonstrukcja rządu już pewna? Jarosław Kaczyński z tajną wizytą u premiera

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Rekonstrukcja rządu już pewna? Kaczyński z tajną wizytą u premiera
Rekonstrukcja rządu już pewna? Kaczyński z tajną wizytą u premiera Adam Jankowski
Już jesienią może dojść do rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego. Aby przypieczętować zmiany w Radzie Ministrów prezes PiS Jarosław Kaczyński miał na początku tygodnia złożyć wizytę w Kancelarii Premiera. Media informują o ministrach, którzy niebawem mogą opuścić swoje resorty.

Tajna wizyta Kaczyńskiego u Morawieckiego

Prezes PiS we wtorek 16 lipca po godz. 19.00 złożył wizytę w Kancelarii Premiera – informuje „Super Express”. Wcześniej, tego samego dnia, Kaczyński miał wziąć udział w kilkugodzinnej naradzie w siedzibie PiS.

Dziennik pisze, że rozmowa w Kancelarii Premiera dotyczyła rekonstrukcji rządu i gwarancji pozostania Mateusza Morawieckiego na stanowisku premiera. Kaczyński i szef rządu mieli rozmawiać również o wewnętrznych wyborach w PiS, które planowane są na jesień. – Mateusz Morawiecki jest i pozostanie premierem. To znakomity szef rządu, świetnie pracował w kampanii prezydenckiej. A jak mamy wspólny sukces to ciężko jest mieć nawet takie myśli o wymianie premiera – zapewnia w rozmowie z gazetą poseł PiS Marek Ast.
Europoseł Ryszard Czarnecki w rozmowie z „Faktem” stwierdził, że Jarosław Kaczyński, mimo że o tym nie mówi, to myśli o „poważnej" rekonstrukcji”. Zdaniem Czarneckiego będzie miała ona charakter zarówno „strukturalny, jak i personalny”, ale nie sądzi aby dotyczyła ona obecnego premiera.

Co więcej „Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że Mateusz Morawiecki jesienią może objąć funkcję wiceprezesa PiS i tym samym umocnić swoją pozycję.

Jak zmieni się skład rządu?

Z nieoficjalnych ustaleń portalu money.pl wynika, że skład Rady Ministrów może opuścić m.in. szef resortu finansów Tadeusz Kościński. Być może zostanie on nowym prezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Sam Kościński mówił, że premier Morawiecki prosił go, aby kandydował na nowe stanowisko.

Zmiany miałyby nastąpić także w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O dymisji szefowej resortu Marleny Maląg spekuluje się już od pewnego czasu.

Portal wskazuje, że miałaby być ona podyktowana tym, że resort rodziny „się zaciął”. Jest to sytuacja groźna dla partii rządzącej, bo to właśnie MRPiPS odpowiedzialne jest za przekazywanie wszelkich dodatków socjalnych, m.in. za program Rodzina 500 plus.

Z nieoficjalnych informacji money.pl wynika również, że stanowisko ministra może stracić szefowa resortu sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, gdyż z jej pracy są niezadowolone „najważniejsze osoby w rządzie”. Wśród osób, których mogłyby ją zastąpić wymienia się Kamila Bortniczuka z Porozumienia (ten jednak w rozmowie z portalem twierdzi, że nie dostał takiej propozycji).

Jeśli chodzi o zmiany personalne, to spekuluje się, że skład Rady Ministrów opuścić może również minister zdrowia Łukasz Szumowski. Miałoby to pomóc m.in. w oddaleniu od obozu władzy niewygodnych pytań dotyczących zakupu maseczek za publiczne pieniądze, przy udziale znajomych ministra.

W rozmowie z PAP minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro podkreślił, że na pewno nastąpi „reforma instytucji państwa”. Na pierwszy ogień pójdzie dokończenie rozpoczętej przez PiS reformy sądownictwa, ale zreformowane zostaną także „inne ograny państwa”. - O szczegółach będę mógł rzetelnie powiedzieć po tym, jak zostaną uzgodnione – te zmiany, które chcę zaproponować – zarówno na forum Zjednoczonej Prawicy, jak i z panem prezydentem mówił minister sprawiedliwości.

Rzecznik rządu: Decyzje personalne jeszcze nie zapadły

O zmiany w rządzie zapytany został jego rzecznik Piotr Muller. - W tej chwili analizujemy harmonogram prac legislacyjnych i pod ten harmonogram, pod te cele strategiczne, które deklarowaliśmy wcześniej, będziemy w przyszłości być może dostosowywać strukturę rządu i również personalia. Natomiast w tej chwili żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły – mówił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.
Jak dodał, każdy minister „musi się spodziewać, że może być odwołany w każdym tygodniu swojego urzędowania”.- Natomiast w tej chwili mamy taki oddech, aby skupić się na przygotowaniu właśnie harmonogramu prac legislacyjnych. Zawsze ministrowie muszą być gotowi, ale spodziewałbym się raczej jakichś korekt po wakacjach, ale nie wykluczam oczywiście, że mogą się odbyć wcześniej – zaznaczył.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl