Renta Wdowia 2024. Mamy wyliczenia świadczenia - zobaczcie, kto dostanie kasę

mm
Renta wdowia - mamy wyliczenia. Zobacz, ile możesz dostać na starcie programu. Podajemy stawki przy wskaźniku 15 procent.Szczegóły na kolejnych stronach ---->
Renta wdowia - mamy wyliczenia. Zobacz, ile możesz dostać na starcie programu. Podajemy stawki przy wskaźniku 15 procent.Szczegóły na kolejnych stronach ---->Pixabay
Rząd zajął stanowisko ws. wprowadzenia tzw. renty wdowiej. Nowe świadczenie miałoby wejść w życie w przyszłym roku. Takie mają być zasady przyznania pieniędzy. Część emerytów i rencistów jednak nie otrzyma środków.

Renta wdowia - zasady. Te osoby dostaną pieniądze po zmarłym małżonku

Stanowisko rządu dotyczy obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej czyli rozwiązania, by owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub - jeśli taki wariant byłby korzystniejszy - pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.

Obecnie w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Dlatego po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.

Takie mają być zasady renty wdowiej. Rząd zabiera głos

W projekcie obywatelskim zaproponowano, by dojście do pułapu 50 proc. świadczenia było stopniowe:

  • najpierw byłoby to 15 proc. tego drugiego świadczenia,
  • potem 20 proc.,
  • docelowo połowa.

W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów poinformowano, że regulacja powinna być dalej procedowana. Rząd zadeklarował jednocześnie współdziałanie w uzupełnieniu projektu i wypracowaniu jego ostatecznego kształtu. - W ocenie Rady Ministrów pełna i właściwa realizacja tego celu wymaga doprecyzowania kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej, które mogą skorzystać z reguły zbiegu, która przewidziana jest w projekcie. Dotyczy to także rozważenia ostatecznego kształtu limitu podlegających wypłacie świadczeń w zbiegu tak, aby z rozwiązania mogły korzystać przede wszystkim osoby starsze, w stosunku do których zachodzi rzeczywiste ryzyko degradacji ekonomicznej gospodarstwa domowego wskutek śmierci małżonka" – czytamy w stanowisku rządu.[

Oto wyliczenia renty wdowiej - tyle mogą dostać seniorzy po śmierci współmałżonka

Stąd też – jak dodano - kwota pobieranych świadczeń nie będzie mogła być wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury. W przyszłym roku minimalna emerytura ma wynieść ok. 1900 zł brutto. Oznacza to, że aby dostać rentę wdowią, emerytura z rentą rodzinną nie mogą przekraczać 5700 złotych.

Osoby, które dostają więcej, nie będą mogły liczyć na to świadczenie. Przykładowe wyliczenia rent wdowich prezentujemy w naszej galerii.

W ocenie rządu, projekt powinien wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. z zastrzeżeniem, że nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie byłaby od 1 lipca 2025 r. W komunikacie podkreślono, że rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych i inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania.

Zdaniem rządu, niezbędne jest również zaktualizowanie tzw. kroczącego modelu dochodzenia do ostatecznej, docelowej wysokości drugiego podlegającego wypłacie świadczenia w zbiegu.

W rządowym stanowisku zaproponowano, aby drugie świadczenie wypłacane było w okresie od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc. i od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc.

Rząd poinformował także o skutkach finansowych wejścia w życie projektu. Koszt wprowadzenia tego rozwiązania wyniesie w 2025 r. – od 3,2 mld do 4,2 mld; w 2026 r. – od 6,7 mld do 9 mld; w 2027 r. – od 11,9 mld do 15,8 mld – w zależności od tego, czy z uprawnienia skorzystałoby 7 proc. czy 100 proc. jego możliwych beneficjentów.

mm / PAP

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl