Renta wdowia 2024 - co to takiego?
Pomysł wprowadzenia Renty Wdowiej zakłada umożliwienie pozostawienia swojej dotychczasowej renty lub emerytury, a ponadto wzmocnienie jej o 50% wartości świadczenia emerytalnego zmarłego współmałżonka.
Istnieje druga opcja renty wdowiej, która polega na tym, żeby wziąć całość emerytury współmałżonka, a 50% pozostawić swojego świadczenia. Tak elastyczne podejście miałoby sprawić, żeby emeryci mogli sami zdecydować, która opcja będzie dla nich korzystniejsza.
Renta wdowia to wsparcie finansowe? Tak, ale z ograniczeniami!
Z całą pewnością powinniśmy pamiętać o tym, że proponowane rozwiązanie nie weszło jeszcze w życie, ale w założeniu ma usprawnić obecną sytuację, w której realnie po śmierci współmałżonka sytuacja seniora/seniorki jest bardzo zła również finansowo.
Wsparcie ma dotyczyć przede wszystkim skromniejszych emerytów - a mianowicie tych, których emerytura nie przekracza trzykrotności miesięcznej emerytury wypłacanej w Polsce. Na ten moment jest to około 10 500 zł (trzykrotność).
Model kroczący renty wdowiej 2024 - dla kogo?
Jednym z pomysłów jest wprowadzenie renty wdowiej w modelu kroczącym. Jest to nowatorskie rozwiązanie, które sprawiałoby, że przez pierwsze sześć miesięcy po śmierci współmałżonka renta wdowia wypłacana byłaby w wysokości 15%. Następnie przez kolejne pół roku wynosiłaby ona 20 procent. Dopiero po roku od śmierci współmałżonka renta wdowia wyniosłaby pełne 50% świadczenia zmarłego (lub świadczenia własnego, zależnie od tego, jaką opcję byśmy wybrali)!
Ile wdowy i wdowcy zyskają na tej rencie?
W galerii prezentujemy przykładowe wyliczenia świadczenia emerytalnego w ramach renty wdowiej.
