Republikanie pójdą z Marine Le Pen? Polityczna burza we Francji

Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
We Francji na dobre ruszyła kampania przed rozpisanymi przez prezydenta Emmanuela Macrona przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Lider Partii Republikańskiej Eric Ciotti wezwał do stworzenia sojuszu ze Zjednoczeniem Narodowym, które zdeklasowało konkurencję w wyborach do PE. Napotkał jednak opór we własnym ugrupowaniu.

Spis treści

Francja. Partia Republikańska i Zjednoczenie Narodowe połączą siły?

W wywiadzie dla telewizji TF1 Eric Ciotti wezwał do stworzenia sojuszu ze Zjednoczeniem Narodowym (RN).

„Potrzebujemy aliansu, jednocześnie pozostając sobą. Musimy się sprzymierzyć z RN i jego kandydatami” – powiedział lider Partii Republikańskiej (LR).

„We Francji rośnie niepewność, podatki wystrzeliły, płace są zbyt niskie (...). Chaos migracyjny zapędza niepewność. Musimy zakasać rękawy, Francja potrzebuje prawicowych ideałów” – dodał.

Dodał, że rozmawiał już z kierownictwem Zjednoczenia, w tym z Marine Le Pen.

Lider Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella pozytywnie odniósł się do słów Ciottiego.

„Odpowiadając na wezwanie do jedności, Eric Ciotti wybiera francuski interes przed nasze partie. Połączmy siły w walce z migracyjnym chaosem, przywróćmy ład i porządek, by wspierać siłę nabywczą Francuzów. Jedność tworzy Francję” – napisał na X.

Również Le Pen pochwaliła ideę, z jaką wyszedł lider Republikanów, określając ją jako „odważny wybór” i doceniając „zmysł odpowiedzialności”.

Rozłam w Partii Republikańskiej. Nie chcą iść z Le Pen

Eric Ciotti napotkał jednak silny opór wewnątrz własnego ugrupowania. Wywodząca się z czasów generała Charlesa de Gaulle’a partia od zawsze uczestniczyła w tzw. kordonie sanitarnym wokół partii skrajnej prawicy.

Przewodniczący francuskiego Senatu Gerard Lacher, wywodzący się z Partii Republikańskiej, wezwał lidera jego formacji do dymisji.

„Po deklaracjach, które składa Eric Ciotti, uważam, że nie powinien on już dłużej przewodniczyć naszemu ruchowi i musi zrezygnować z funkcji szefa LR” – napisał na X.

Podobnego zdania jest szef klubu Republikanów w Zgromadzeniu Narodowym, Olivier Marleix.

„Eric Ciotti mówi jedynie w swoim imieniu. Musi odejść z funkcji szefa partii” – wezwał.

Szef Republikanów Eric Ciotti nie zamierza odejść

Z kolei minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin, który odszedł z LR do prezydenckiego sojuszu Odrodzenie, porównał działania szefa Republikanów do… Układu Monachijskiego z 1938 roku, które oddało hitlerowskim Niemcom kontrolę nad Czechosłowacją.

„Eric Ciotti, całując Marine Le Pen, podpisuje Układ Monachijski i przynosi hańbę tradycji gaullistowskiej. Wstyd! Francuzi, obudźmy się!” – wzywał.

Szef partii odrzuca wezwania do dymisji, podkreślając, że na stanowisko wynieśli go szeregowi członkowie Republikanów i tylko oni mogą go odwołać.

Wybory do PE we Francji. Emmanuel Macron rozwiązał parlament

W niedzielę wieczorem prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że rozwiązuje parlament. To efekt przygniatającego zwycięstwa Zjednoczenia Narodowego. Partia kojarzona z Marine Le Pen, na czele której stoi Jordan Bardella, zdobyła 31,4 procent głosów.

Sojusz Besoin d’Europe, gromadzący popierające Macrona partie, zdobył tylko 14,6 procent poparcia. Trzecią pozycję zajęła Partia Socjalistyczna, popierana przez 13,8 procent głosujących Francuzów. Republikanie uzyskali piąty wynik (7,3 procent).

Pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji odbędzie się 30 czerwca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
JPiS100%
"Iść, ciągle iść w stronę Moskwy, razem z PiSem, aż po Europy kres..." :D
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl