Wzory kurdybanowe, mozaikę, polichromię i schowki w ścianach odkryto podczas rewitalizacji kamienicy przy ul. Legionów w Łodzi

Wiesław Pierzchała
Cennych odkryć dokonano podczas rewitalizacji zabytkowej kamienicy Jakuba Windmana z końca XIX stulecia przy ul. Legionów 37A w centrum Łodzi.
Cennych odkryć dokonano podczas rewitalizacji zabytkowej kamienicy Jakuba Windmana z końca XIX stulecia przy ul. Legionów 37A w centrum Łodzi. Krzysztof Szymczak
Wzory kurdybanowe, a wcześniej mozaikę, polichromię i schowki w ścianach odkryto podczas rewitalizacji zabytkowej kamienicy Jakuba Windmana z końca XIX stulecia przy ul. Legionów 37A w centrum Łodzi.

Cenne i rzadkie wzory kurdybanowe nawiązują do skóry garbowanej, którą barwiono oraz zdobiono wzorami, złoceniami lub srebrzeniami.

Dekoracja trójwymiarowa

- Podczas prac konserwatorskich w kamienicy odkryto wymalowania przedstawiające wzory kurdybanowe imitujące tkaninę rozpiętą na drewnianych ramach. Zostały wykonane poprzez zastosowanie szablonów, a dzięki odpowiedniemu przesuwaniu poszczególnych wzorów względem siebie i niejednorodnemu wymalowaniu tła osiągnięto efekt trójwymiarowości – wyjaśnia Daria Błaszczyńska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Nowe odkrycie zostanie starannie odtworzone, poddane konserwacji i odpowiednio zabezpieczone. Podobnie stanie się z wcześniejszymi odkryciami.

Złote zdobienia na ścianach

- W jednym z pomieszczeń natrafiliśmy nawet na złote zdobienia na ścianach. Na klatce schodowej, pod warstwą tynku, odkryliśmy dobrze zachowaną zabytkową mozaikę. W wielu pomieszczeniach zachowały się zabytkowe piece kaflowe, a nawet sejf i schowki w ścianach – informowała wówczas Małgorzata Bukowska, przedstawicielka wykonawcy prac remontowo – budowlanych.
Kamienica Windmana znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, co oznacza, że ma duże wartości historyczne i artystyczne.

Witraże i piece kaflowe

Dlatego jej gruntowny remont odbywa się pod nadzorem służb konserwatorskich.

- W ramach rewitalizacji kamienicy działaniami konserwatorskimi objęto także witraże. Ozdobna stolarka okienna zostanie uzupełniona o brakujące lub uszkodzone kwatery. Nie zapomniano o oryginalnych, zachowanych piecach kaflowych. Poddane zostały niezbędnym naprawom oraz wyposażone w brakujące elementy, m.in. żeliwne drzwiczki – zaznacza Daria Błaszczyńska

Prace budowlano - remontowe na tej posesji zostaną zakończone w pierwszym kwartale 2023 roku i pochłoną prawie 17 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Brawo Łódź!

Elektorat PiS wolałby zaszczaną bramę i odpadające tynki...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl